Yeni moda dilencilik ifşa oldu sanki çöpten ekmek yiyormuş gibi…

Dilencilik profesyonel meslek haline geldi

İstanbul, birçok ülkeden profesyonel dilenciler için adeta bir merkez haline geldi. Farklı bölgelere servislerle bırakılıp günde 200-250 lira kazanan dilencilerin, küçük çocukları, kundaktaki bebekleri kiraladıkları belirtildi

Türkiye’de ekonominin gelişmesine paralel olarak yabancı uyruklu ülkelerden kaçak yollarla gelip Türkiye’de seyyar satıcılık yapanların artmasından sonra yabancı dilenci sayısında da ciddi artış görülmeye başlandı. “İthal dilenciler”le ilgili bir ihbarı değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Zabıta Müdürlüğü ekipleri, İstanbul‘da dilenen şahıslarla ilgili bir araştırma yaptı. Zabıta ekipleriyle sokak sokak dolaşan ekibimizin çektiği görüntüler düşündürücü. Yabancı kökenlilerin dilenciliği, İstanbul‘da bir sektör haline gelmiş.

ÇİN’DEN AFRİKA’YA…

Pek çok farklı ülkeden profesyonel dilenci İstanbul‘a dilenmeye geliyor. Şu ana kadar hakkında işlem yapılmış kişiler arasında Çinli, Gambiyalı, Gürcistanlı, Moldovalı ve daha pek çok ülkeden dilenci bulunuyor. Yakalanan yabancı uyruklu dilenciler, tutanak tutulduktan sonra Yabancılar Şube polisine teslim ediliyor ve ardından da sınır dışı ediliyorlar. SABAH Özel İstihbarat ekibinin Avrupa Zabıta Müdürlüğü ile yaptığı çalışmaya göre, İstanbul‘da 4 büyük dilenci grubu var. İstanbul‘daki dilencilerin çoğu başka illerden geliyor. Bu işi organize eden 4 büyük grup bulunuyor. Bu gruplar harici, bireysel olarak faaliyet gösteren dilencilerin sayısı da bir hayli fazla. İstanbul‘un en işlek caddeleri, meydanları, hastaneleri, parkları ve sahiller bu 4 büyük grup arasında parsellenmiş durumda. Bir gruba ait bir meydana ya da camiye diğer grubun dilencileri gidemiyor, eğer giderlerse gruplar arasında sopalı bıçaklı kavgalar çıkıyor. Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü’nün verilerine göre İstanbul‘daki dilenci sayısı 5-6 bin civarında. 2013’ün ilk dört ayında dilencilere kesilen cezaların rakamı ise bu sayının çokluğunu açıklıyor. Dört ayda dilencilere tam 126 bin lira para cezası kesilmiş.

20-30 KİŞİLİK EVLERDE

Dilenci şebekeleri şöyle çalışıyor: İstanbul‘un ücra kesimlerinde ev tutan gruplar, şehir dışından dilendireceği kişileri bu evlere yerleştiriyor. Evlerde yaklaşık 20-30 kişilik gruplar halinde kalınıyor. Her gün sabah erken saatlerde bir tür servis hizmeti veren araçlarla dilendirilecekleri bölgelere teker teker bırakılıyorlar. Dilendiricileri izlemekle görevlendirilen bazı kişiler, saat saat dilencileri dolaşıp üstlerindeki paraları topluyorlar. İstanbul‘un dilencilerin gözdesi olmasının en büyük nedeni kazanılan büyük paralar. “İyi bir bölgede çalışan” bir dilenci günde ortalama 200 – 250 lira gibi bir para kazanıyor. Otogarda ise dilenci grupları, 8’er saatlik dilimlerle mesai sistemine göre çalışıyor. Dilencilikte genellikle çocuklu kadınlar kullanıyor. Çocuklu kadınların en çok parayı getirdiğini gören dilenci şebekeleri, çocukluları dilendiriyor. Fakat çocuklu kadınları bulmakta zorlanan vicdan yoksunu şebekeler, küçük çocukları hatta kundaktaki bebekleri günlük 50 – 100 TL arası bir bedel ödeyerek kiralama yoluna gidiyorlar.

UYARIDA BULUNULDU

Baştan sona izlediğimiz, zabıta uygulamasında özellikle çocuklu kadınların para saklama yöntemlerinin de hayli ilginç olduğunu gördük. İçinde tek bir ekmek bulunan poşetin yaklaşık 2.5 kilo ağırlığında olması bir zabıtanın dikkatini çekti. Ekmek açıldığında içinden 60 TL’ye yakın demir para çıktı. Bir diğer kadının ise topladığı bozuk paraları zabıtadan saklamak için kucağındaki bebeğin mama kutusuna sakladığı görüldü. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Zabıta Müdürü Bahtiyar Yılmaz, İstanbulluları dilencilere karşı uyardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*