ULUSLARARASI OTURUMDA ÇUKUROVA’NIN GURURU OLDU…

 

 

 

TARSUS AMERİKAN KOLEJİ ÖĞRENCİSİ YİĞİT ACAR 36  ÜLKELİK DİJİTAL OTURUMDA

 

Tarsus Amerikan Koleji (TAC)  10. sınıf öğrencisi Yiğit Acar, Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun koronavirüs nedeniyle bu yıl online düzenlendiği, 36 ülkenin katıldığı oturumda Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Uluslararası oturumda İstanbul dışından bir temsilci olarak seçilmeyi başaran Yiğit, hem okulunun hem Çukurova’nın gururu oldu.

Avrupa’daki en büyük siyasi tartışma, kültürlerarası diyalog ve gençlik platformlarından biri olan Avrupa Gençlik Parlamentosu’nda (European Youth Parliament- EYP) bu yıl ülkemizi temsil eden iki kişiden biri Çukurova’dan oldu. Tarsus Amerikan Koleji (TAC)  10. sınıf öğrencisi Yiğit Acar, 36 ülkeden temsilcinin katıldığı uluslararası online/dijital oturumda ülkemizi başarıyla temsil ederek Çukurova’nın gururu oldu.

1987 yılında kurulan, düzenlediği ulusal ve uluslararası oturumlarda geleceğin Avrupalı liderlerini bir araya getiren Avrupa Gençlik Parlamentosu, Covid-19 nedeniyle bu yılki planlanmış oturumlarını iptal ederken, global krizi konu alacak bir dijital oturum yapılması yönünde karar aldı. Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun (EYP) Berlin ofisi tarafından gerçekleştirilen online oturuma, 36 ülkeden yüzlerce delege katıldı. İngilizce gerçekleşen ve dört gün süren oturumda, genç delegeler oturumlara aynı anda bağlanarak gündemdeki krizle ilgili konuları tartıştı.

KOMİTENİN BAŞKANLIĞINI YAPTI

EYP’nin daha önce düzenlediği oturumlara katılan delegeler arasından seçilen yüzlerce temsilcinin katıldığı uluslararası online oturumda Türkiye’yi temsil eden iki kişiden biri Çukurova’dan oldu. Oturuma İstanbul dışından bir temsilci olarak seçilmeyi başaran Yiğit Acar, SEDE – Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Komitesi’ne başkanlık ederek, farklı Avrupa ülkelerinden katılan delegelere moderatörlük yaptı. Ayrıca başkanlık ettiği komitenin hazırladığı yasa tasarısının delegeleri tarafından sorunsuz şekilde yazılıp, tartışılarak genel kurula getirilmesini sağladı.

TÜRKİYE’Yİ DE TANITTI

Ülkesini ve okulunu başarıyla temsil eden Acar, Avrupa Parlamentosu’nda üye olan (AB Milletvekili) olan 4 politikacıyla yapılan brifinge de katılarak, onlarla tanışma fırsatı yakaladı. Liderlik becerileri ile komite başkanı olarak seçilen Acar, uluslararası bir organizasyonda ülkemizin de tanıtımını yaptı.

Yiğit Acar, 2 yıl önce Ulusal Seçimlerde seçilip devam ettiği EYP’deki görevi kapsamında 2019 yılında İspanya Valencia’daki 90. Avrupa Gençlik Parlamentosu Uluslararası Oturumu’na, sonrasında 1. Avrupa Gençlik Parlamentosu Avusturya / Styria Kültürel Forumu’na Türkiye delegasyonun bir üyesi olarak katıldı, ardından da Sırbistan’ın Novi Sad kentinde Avrupa Birliği Ulaşım Komitesine ve Sırp delegelerine başkanlık etti.  Bu yıl Avrupa’da farklı oturumlara katılarak, Türkiye’yi temsil etti ve karşılıklı diyaloğun daha kuvvetli sağlanması için çalışmalar yürüttü. Yiğit Acar aynı zamanda Türkiye Ulusal Komitesi (EYP Türkiye) Avrupa Gençlik Parlamentosu Derneği’nde gönüllü olarak başkanlık ve PR bölümünde çalışmalarına devam ediyor.

Acar’ın, EYP Türkiye ile girişimlerde bulunması sonucu, resmi bir oturumun da 9-12 Nisan arasında Tarsus Amerikan Koleji ev sahipliğinde yapılması kararlaştırılmış ancak koronavirüs nedeniyle iptal edilmişti.

EYP’de düzenlenen oturumlara katılan AB komiteleri,  birer yasa tasarısı hazırlıyor, oturumun son gününde yapılan genel kuruldan geçenler ise yayınlanıyor. Bu yasa tasarıları Avrupa Komisyonu’na gönderiliyor ve yasa olabiliyor, süreç 3-4 yılı bulabiliyor. Hali hazırda EYP üyelerinin önerdiği bazı yasa tasarıları AB içerisinde yasalaşmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*