TÜRKİYE OLARAK SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gazze’de ateşkesin sağlanması için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamada “hayır” oyu veren 14 ülkenin, dünya tarihine, İsrail’in işlediği insanlık ve savaş suçlarının ortağı olarak geçeceğine işaret ederek, “BM sisteminin yetersizliği karşısında, bölgede ateşkes sağlanmasını müteakip tesis edilecek kalıcı barışın garantilerle desteklenmesi önemli bir adım olacaktır. Böyle bir adım atılması halinde Türkiye olarak sorumluluk almaya hazırız” dedi.

Kalıcı ateşkesin sağlanmasının ardından sorumluluğun bitmeyeceğinin altını çizen Bakan Tunç, Gazze’nin yeniden inşası için de herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı.

Adalet Bakanı Tunç, bölgede barışın sağlanması için, artık Filistin bağımsız devletinin kurulma zamanı geldiğine de dikkati çekerek, “Bölgemiz, ancak 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, coğrafi bütünlüğe sahip, bağımsız ve egemen Filistin devletinin vücut bulmasıyla kalıcı barışa kavuşabilir” diye konuştu.  26.11.2023

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*