TARSUS CHP KADIN KOLLARI, 2020’NİN EMEKÇİ KADINLARINI SEÇTİ…

 

 

 

TARSUS CHP KADIN KOLLARI, 2020’NİN EMEKÇİ KADINLARINI SEÇTİ

4 KADIN, 4 HİKAYE, 4 AYRI MÜCADELE

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Tarsus İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla anlamlı bir çalışmaya imza attı.

Hayatlarını ailelerine, çocuklarına, yaşama tutunmaya adamış 4 kadını belirleyen CHP Tarsus İlçe Kadın Kolları yöneticileri, hikayeleri insanların içerisinde ılık bir şeylerin akmasına neden olan bu kadınları 2020 yılının emekçi kadınları olarak seçti. Biri Şehit annesi olmak üzere 4 anneyi ziyaret eden CHP Tarsus İlçe Kadın Hakları ve Çocuklardan Sorumlu yönetici Miyase Salman, diğer yöneticiler Hülya Midem, Esra Mert, Meryem Yanç ve Gülay Avcı, kadınlara çiçek ve yazma verdiler.

Kimisi köyde, kimisi kent merkezinde, kimisi kenar mahallede oturan Mürüvet Özdemir , Duygu Ünal, Şenay Çiğdem ve Zarife Sezer’in hayata tutunma mücadelelerinin takdire şayan olduğunu belirten Tarsus CHP ilçe Kadın Kolları Başkanı Meryem Kır, “CHP Tarsus Kadın Kolları olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlarını Anma Günümüze özel, yaşamlarında emek değil de görevmiş gibi görülen, emekçiliğin farklı yansımalarını sırtına, ömrüne, gönlüne yük eylemiş kimi acıyı, kimi yoksulluğu, kimi çaresizliği ilmek ilmek dokumuş yürekleri kocaman 4 kadını 2020’nin emekçi kadını seçtik” dedi.

CHP Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem Kır ve ziyaretleri gerçekleştiren CHP Tarsus İlçe Kadın Hakları ve Çocuklardan Sorumlu yönetici Miyase Salman, diğer yöneticiler Hülya Midem, Esra Mert, Meryem Yanç ve Gülay Avcı yaptıkları açıklamada;

4 emekçi kadının hayatlarından kesitler verdiği açıklamasında şunlara değindiler :

“Emekçi kadınlarımızdan Mürüvet Özdemir gün içinde evinde temizleyip pişirdiği bölgemizin kültürü olan şırdan ve kokoreçini akşam 19:00 -24:00 saatlerinde satışa sunup evine, çocuklarına ekmek parası derdindeki emekçi kadınlarımızdan.

Bir diğer emekçi kadınlarımızdan Duygu Ünal’ın ise farklı bir hikayesi var. Duygu Ünal’ın oğlu Burak Kağan Ünal 12 yaşında. Ülkemizde özel eğitim alanında en çok göz ardı edilen, bilgiye aç, sonsuz sorularla, az uyku çok enerji, aşırı merak, güçlü bir bellek ile beslenen, çarpık eğitim sisteminde ziyan olabilecek IQ seviyesi yüksek üstün zekalı bir çocuğumuz.

Duygu hanım, ilmek ilmek dokuyan, ekonomik sıkıntılar nedeni ile evde ürettiklerini satarak çocuklarının geleceğine emek veren çetin bir kadın. Bir annenin gurur duyması gerekirken kaygılar

yaşadığı, tıkanıp kaldığı nereye, nasıl başvurup nasıl bir eğitimle yoğuracağını şaşırdığı, devletten hiçbir maddi manevi destek almadan örgün eğitimi dışında kendi imkanları ile yağmur çamur zifiri karanlık demeden çoğu zaman akşamları eğitim alan Tarsus Bilim Sanat Merkezi’nde özel eğitime evladını taşıyan kadın.

Tarsus’un 200 ‘e yakın üstün zeka tanılı çocuğu olduğunu bilmelisiniz. Belki de geleceğimizin bilim insanları bu topraklardan çıkacak. Ödenek ve devlet desteği yetersizliğinden bazen proje üretip bilimi keşfedecek materyalleri olmadığını veli desteği ve bağışlarla mücadele ettiklerini bilmelisiniz. Tıpkı engellilere yapılan ötekileştirilmenin bazen bu çocuklara da yapıldığı, aramızdaki İrlandalılar denilen çocuklar, üstün evlatları olan emekçi kadınları temsilimizdir Duygu hanım.

Emeklerin en büyüğünü çocuğuna harcayan bir başka kadınımız, annemiz Şenay Çiğdem…

Doğum hatası nedeni ile yaşama zihinsel ve fiziksel engelli gelen oğlu Emrah Çiğdem’e 34 yıldır emek vermekte. Annesi olmadan Emrah hiçbir yaşam gereksinimini kendisi yapamamakta. Eli, kolu, ayağı, yaşamı sadece annesine bağlı yatağa bağlı bir genç delikanlı.

Toplumumuzdaki engellilere önyargılı yaklaşımların hepsini acıyla yaşamış, görmüş ötekileştirilmiş bir emekçi kadın. Tüm emekçi engelli anneleri gibi tek korkusu Emrah’tan önce giderse O’na kim bakacak…

Dördüncü kadınımız ise Tarsus Darıpınarı köyünden Zarife Sezer… Yaşamında emek verdiği iki insanı, 50 yıl önce eşi İsmet Sezer’i ve 2017 yılında yavrusu Oğuzhan Sezer ‘i, emeklerini, sevgisini, yüreğini toprağa gömmüş yüce kadın. Biliriz ki bir kadın doğurduğunu, emekle büyüttüğünü, parçasını, şehit versin ya da bir nedenle kaybetsin O’nun öldüğü gün O kadında gömülüyor. “Oğlum çok severdi size sıkma yaptım” diyen anne yüreği. “Üstünü örttüğünüz birinin cenazesine katılmadan, hayatı tam anlamıyla kavrayamazsınız” der Nuri Bilge Ceylan.

Yaşamlarını sevdiklerine adayan bu emekçi kadınlarımızın ve tüm emekçi kadınlarımızın günlerini bir kez daha kutlarız.” dediler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*