TARSUS CEM EVİNDE HIZIR LOKMASI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ…

 

ALEVİLERİN HIZIR ORUCU SONA ERDİ

Tarsus  Cem Evinde Hızır lokması etkinliği düzenlendi.

Alevi Kültür Dernekleri  Tarsus Şubesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Tarsus Cem Evinde hızır lokması ve cem etkinliği  gerçekleştirildi.

Üç günlük hızır orucunun tamamlanmasından sonra  Tarsus Alevi Kültür Dernekleri tarafından Hızır orucunun sona ermesi sonrası düzenlenen hızır lokması programı Cem Evinde yapıldı.

Etkinliğe Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,  Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus ilçe jandarma komutanı Yüzbaşı Ahmet Boyacıoğlu, MHP Meclis üyesi Ali Şimşek, MHP ilçe başkanı Ertuğrul Bodur, Tarsus idmanyurdu kulüp başkanı Dr. Musa Atay, SGK Tarsus şube müdürü  Süleyman Metin çeşitli oda ve dernek başkanları, Alevi dedesi Kazım Ercan Özer, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şube başkanı Cuma Erçe  ve Can’lar katıldı.

Açılışta konuşan Erdal Turgut ,  Cem Evinde Birlik ve beraberlik yemeğine katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Alevi Dedesi, Kazım Ercan Özer ise, “Her yıl tuttuğumuz üç günlük şükür ve Hızır orucu tamamlandı.  Bugün Hızır lokması dağıtılarak tüm canlar bir aradayız.  Büyük çile günlerinde 21 Aralıkta başlayan çile günleri 31 Ocak tarihinde biter. Bu bir ayın adı Hızır ayıdır,bolluk ve bereket ayıdır. Bu ayda Hızır geçtiği yerlerde bolluk bırakır. Kişi kendini sorgular, hanesini temizler, komşu hakkını üzerinde  bırakmaz. Hızır o eve bir yıl bereket getirir. Dilek murat ve şükür lokması pişirilir ve ikram edilir. Bugün lokmalarımızı paylaşmaya gelen cümle canlara selam olsun” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, barışın, kardeşliğin, paylaşımın, hoşgörünün ve yardımlaşmanın ön plana çıktığı Hızır Ayı ve Orucunun son gününde, pişirilen hak lokmalarını Cem ve Kültür Evi’nde konuklarla birlikte paylaştı.

Daha sonra törene katılanlara Hızır lokması ikram edildi.  Başkan Erdal  Turgut, etkinliklere katılan tüm Can’lara ve Tarsus halkına teşekkür etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*