TADER TANITIM GÜNLERİ DEVAM EDİYOR

 

 

TADER ANKARA’DA TARSUS’UMUZA ÖZEL YEMEK TANITIM GÜNLERİNE DEVAM EDİYOR

Kısa adı TADER olan Ankara Tarsuslular Derneği, Tarsus ve yemeklerini Ankara’da yaşayan Tarsuslularla birlikte konuklarına tanıtmaya devam ediyor.

 

17 Kasım 2018 günü gerçekleştirdikleri ‘’Tarsus Lahmacun Günü’’nde bir konuşma yapan TADER Genel Başkanı Semih Özsu; TADER olarak, kuruluşumuzdan bugüne Tarsus’umuzun tanıtımına, kalkınmasına ve gelişmesine yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarsus’umuzu her yönüyle tanıtmak için yapmış olduğumuz etkinliklerimizden biri olan ”Tarsus Kültürünü Tanıtım Günleri” projemiz kapsamında, onbeş gün önce 1.sini gerçekleştirdiğimiz “Humus Yemeği Günü’’müzün başarılı geçen sunumundan sonra, 17 Kasım 2018 Cumartesi “Tarsus Lahmacun Günü’’nü de Ankara ve Tarsus’tan katılan hemşehrilerimiz, konuklarımız ile birlikte gerçekleştirdik.

 

Zengin mutfağımızın bu nefis lezzetini Ankara’daki konuklarımıza sunmamız için gerekli hazırlığı Tarsus’ta yaparak, bizlere katkı sunan Tarsus Şelale Soroptimist Kulübü geçen dönem Başkanı ve Tarayda Antika&Kafe’nin sahibi Sn. Aydan Dirik hanımefendiye ve emeği geçen dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca her etkinliğimize Tarsus’tan gelerek, bizleri yalnız bırakmayan Zirve Gazetesi sahibi Sn. Ferhat Günaştı’ya, DP Tarsus İlçe Başkanı Sn. Abdullah Kemal Aker’e ve değerli hemşehrilerimize, misafirlerimize katılımlarımdan dolayı çok teşekkür ediyor, Tarsus’umuzu ve lezzetlerini tanıtacağımız bir sonraki etkinliğimizde buluşmayı diliyor, selam ve saygılarımızı sunuyoruz’’ dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*