MEZİTLİ BELEDİYESİ AHİLİK RUHUNU YENİDEN YEŞERTTİ…

 

 

MEZİTLİ BELEDİYESİ AHİLİK RUHUNU YENİDEN YEŞERTTİ.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın Mezitli’de başlattığı dayanışma ve yardımseverlik kültürü yaşadığımız Korona virüsü sürecinde de farkını bir kez daha ortaya koydu. Virüsün görülmeye başlamasıyla birlikte kolları sıvayan Mezitlililer, belediyenin öncülüğünde, maske dikiyor, dezenfektan çalışmalarına yardım ediyor, kampanyalar düzenleyerek gıda paketleri hazırlayarak unutulan ahilik kültürünü yeniden yeşertiyor.

Covid-19 adı verilen yeni tip korona virüsünün dünya genelinde etkisini sürdürürken Mezitlililerin sergilediği dayanışma ruhu örnek olmaya devam ediyor. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın göreve gelmesiyle başlayan ve kente sayısız katkı kazandıran yardımlaşma ve dayanışma kültürü virüs sürecinde de kendini gösterdi.

MEZİTLİ BAŞTAN AŞAĞIYA ARINDIRILIYOR

Virüsün Mersin’de etkisini göstermesiyle harekete geçen Mezitli Belediyesi tüm kentte arınma çalışması başlattı. Farklı birim müdürlüklerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Krizi Masasına yapılan başvuruları değerlendiren Belediye ekipleri kentte bulunan tüm parkları, sosyal alanları, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu bölgeleri, kurum, kuruluş ve meskenlerde arınma ve ilaçlama çalışması başlattı.

GÖNÜLLÜLER ON BİNLERCE MASKE DİKİYOR

Daha sonra gönüllülerle birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlara maske üretimine başlayan Belediye, bu maskeleri özel bir hastaneye dezenfekte ettirerek dağıttı. Gönüllülerle yapılan işbirliği; kendi evlerinde, Gönüllü Evlerinde ve özel işletmelerinde sürecin başlangıcından bu yana on binlerce maskenin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağladı. Mezitli Belediyesi; bu maskelere yeterli miktarda kimyasal dezenfekten ve eldiven ekleyerek vatandaşlara ulaştırdı.

KÜÇÜK YARDIMLAR DAĞ GİBİ BÜYÜYOR

Mezitli Belediyesi, virüsle birlikte işsiz kalan, iş yeri kapanan ve yaş kısıtlaması nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlara destek olmak için de bir yardım kampanyası başlattı. Başkan Tarhan’ın ve çok sayıda belediye çalışanının da koli satın alarak destek verdiği kampanya binlerce vatandaşa gıda paketi ulaşmasını sağladı. Mezitli’nin kent dinamikleri, hayırseverleri, işletmeleri el ele vererek unutulmaya yüz tutan Ahilik anlayışını yeniden yaşatmaya çalışıyor. Özellikle düşük maddi gelire sahip olmasına rağmen çok sayıda vatandaş bu dayanışmanın içerisinde yer almayı tercih etti.

EVDEN ÇIKMAYANA HER GÜN SICAK YEMEK

Yıl boyu yüzlerce aileye sıcak yemek ulaştıran Mezitli Belediyesi Aşevi, şimdi de yaş sınırlaması nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlar için çalışıyor. Mezitli Belediyesi Gönüllü Serasında üretilen sebzeler, evlerinden çıkamayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yemek olarak ulaştırılıyor.

‘MEZİTLİLİLER KOCAMAN BİR AİLEDİR. MEZİTLİ’DE İYİLİK BULAŞICIDIR’

Ahi kelimesinin anlam olarak ‘kardeşim’ demek olduğunu ifade eden Başkan Tarhan, Mezitli’de ki kardeşlik ve dayanışma ruhunu görmekten mutlu olduğunu söyledi. Virüsten önce de pek çok alanda bu dayanışmayı yaşayarak gördüklerinin altını çizen Başkan Tarhan, “Mezitlililer, kardeşliklerini dayanışma ile büyütüyor. Çok büyük bir aile olduğunu bu acı olayda da göstermesini bilmiştir. Sağladığımız bu birliktelikle çok sayıda tesisin ve eserin kentimize kazandırılmasını sağladık. Çocuk Gündüz Bakımevi, Gençlik Merkezi, Yaşlı Bakım Evi gibi çok önemli kurumlar iyiliksever halkımızla el ele vererek ortaya çıktı. Aynı ruh korna virüsünün en yoğun olduğu şu günlerde de yine ortaya çıkarak el birliği ile halkımızın yaralarını sarmaya çalışıyor. Bazı arkadaşlarımız asgari ücretlerinden artırdıkları paralarla küçükte olsa bu dayanışmanın içinde olmaya gayret gösteriyor. Bu son derece önemli ve anlamlıdır. Her zaman kullandığımız bir sloganımız var: Mezitli’de iyilik bulaşıcıdır” dedi.

‘HALKIMIZDAKİ AHİLİK KÜLTÜRÜ YENİDEN ORTAYA ÇIKTI’

Mezitli’de yaşanan bu dayanışma ruhunun örnek olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, “Türk kültürümüzün geçmişinde Ahilik vardır. Osmanlı’da esnafların birbiriyle dayanışmasının kurallarını da belirleyen Ahilik, aynı zamanda yardımlaşma ve cömertlik anlamına da gelmektedir. Mezitli halkı her zaman olduğu gibi köklerinden gelen kültürün öğretisiyle bu özel süreçte de kendini göstermiştir. Gerçek anlamıyla Ahilik budur. Bu durumun ortaya çıkışı da elbette vatandaşının, belediyesine ve Belediye Başkanına güvenini de göstermektedir. Bu güveni sağlamış olmak ve böylesi zor durumlarda vatandaşların el ele vermesi gururumuzu artırmaktadır. Ben bu zor zamanda gecesini gündüzüne katarak mücadele eden tüm çalışma arkadaşlarıma, her zaman olduğu gibi mücadelemize omuz veren gönüllülerimize, hayırseverlerimize, iş insanlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım”diye konuştu.

Mezitli Belediyesi Basın Yayın Birimi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*