MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK BASIN BÜLTENİ

 

BAKİ ŞİMŞEK “ANKARA’DA Kİ TREN KAZASINDA VEFAT EDEN BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZA CENAB-I ALLAH’TAN RAHMET , YARALILARA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM “

Ankara-konya hızlı tren seferiyle klavuz trenin çarpışması sonucu sabah 6.30 sıralarında bir kaza meydana geldi. Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve diğer Milletvekilleri kazanın meydana geldiği alana ulaştılar. Burada kaza hakkında bilgi alıp, meclis genel kurulunda dile getirdiler.

Meclis Genel Kurulunda tren kazasıyla ilgili söz alan Baki Şimşek ; “Bugün biz de grup başkan vekilimizin görevlendirmesiyle Sayın Erkan Haberal ve Bayındırlık Komisyonu üyesi Ahmet Erbaş’la birlikte olay yerine gidip kaza mahallinde incelemelerde bulunduk. Sabah 06.30’da Ankara-Konya seferini yapan tren kalkıştan hemen sonra, lokomotif trenle aynı raylar üzerinde kafa kafaya çarpışıyorlar. Bizim olay yerinden aldığımız bilgilere göre bunlar aynı ray üzerinde. Yani iki tren aynı ray üzerinde ters yönde hareket ettiği için bunlar maalesef aynı ray üzerinde kafa kafaya çarpışıyorlar ve çarpışmanın etkisiyle de vagonlar havaya kalkıyor ve üst geçit de vagonların üzerine düşerek 9 vatandaşımızı kaybediyoruz. Bunların 3’ü makinistler, her iki trenin makinistleri; 2’si birinde, 1’i birinde. 1 makinistimiz yaralı. 84 vatandaşımız da yaralanıyor. Bunlardan 10 kişinin son aldığımız bilgilere göre ayakta tedavileri yapılıp gönderiliyor ama 74 vatandaşımız hâlâ hastanede yatıyor. Trenlerin kalkış saati sabit yani her gün 06.30’da kalkıyor bu trenler. Bu, herkes tarafından bilinen bir şey. Elbette burada kişisel hatalar var, teknik hatalar var. Canlar gittikten sonra ne kadar konuşsak, bir çözüm değil. Hükûmetin ve sayın bakanlığın yetkililerinin ve bütün partilerin, grupların da ortak bir kararıyla, bundan sonra yeni canların feda olmaması için, bu olayların ciddi şekilde araştırılıp bir daha yaşanmaması için tedbirler alınmalıdır. İnsan canının bir bedeli yok. Başka şeylerden fedakârlık yapabiliriz ama bunlardan fedakârlık yapmamızın bir izahı olamaz. Bir tren yolunun güvenliğiyle ilgili veya buradaki sinyalizasyon sistemiyle ilgili veya hava yoluyla ilgili yani bunlarla ilgili ne yapmamız gerekiyorsa yapalım, fedakârlığı başka yerlerden yapalım. Ben kazada vefat eden bütün vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. İnşallah, böyle kazaların yaşanmamasını ve gerekli tedbirlerin alınmasını da Hükûmetten temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*