MERSİN İŞKUR BİNASI SORU ÖNERGESİ…

 

 

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ AKP MERSİN İL BAŞKANLIĞI BİNASININ KİRASI İŞKUR ÜZERİNDEN Mİ ÖDENMEKTEDİR?”

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı 5 katlı yeni bina ile AKP İl Başkanlığı Binası’nın aynı kişiye ait olduğu ve bu yolla AKP İl Binası’nın 3 yıldır ödenmeyen kirasının kapatıldığı iddialarını Meclis Gündemine taşıdı.

 

CHP’li Başarır, iddiaların oldukça vahim olduğunu ve her şeyden önce Covid-19 virüsü nedeniyle iyice dip yapan ülke ekonomimiz bu haldeyken ve özellikle de Mersin’de kamuya ait birçok atıl bina bulunurken İŞKUR İl Müdürlüğü’nün piyasa şartlarına göre yüksek bir bedelle yeni bina kiralaması çok yanlış bir tutumdur sözlerini dile getirdi.

 

AKP Mersin İl Başkanlığı Binası ile İŞKUR’un yeni kiraladığı binanın sahibinin aynı olması doğru ise bu durumun çok da masumane bir tarafı olmadığını belirten CHP’li Başarır, “ortaya atılan iddiaların kesinlikle araştırılıp, her şeyin tüm şeffaflığı ile açığa çıkarılması gerekmektedir” dedi.

 

CHP’li Başarır, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile verdiği önergesinde;

 

“Mersin’de atıl durumda olan birçok kamu binası olmasına rağmen, Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün yüksek bedelle 5 katlı yeni bina kiralaması haberleri basına yansımıştır.

İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı yeni bina ile Mersin AKP İl Başkanlığı binasının sahibinin ayni kişi olduğu; AKP İl başkanlığına ait bina kirasının 3 yıldır ödenmediği ve buna karşılık aynı kişiye ait 5 katlı binanın İŞKUR İl Müdürlüğü’nce piyasa koşullarının üzerinde yüksek bedelle yaklaşık 50 bin TL karşılığında kiralatıldığı iddiaları kamuoyunda sıkça konuşulmaya başlanmıştır.

Konuya ilişkin olarak; daha önce AKP Toroslar İlçe Başkanlığı için aday olduğu öğrenilen Mevlüt Kurt isimli bir vatandaşın, sosyal medya hesabından “İhaleciler, FETÖ’den farkınız yok” şeklinde bir paylaşımda bulunduğu ve buna karşılık AKP İl Başkanı Cesim Ercik ile AKP İl Genel Sekreteri Kenan Peker’in Mevlüt Kurt hakkında şikâyetçi olduğu bilgileri de basında yer almıştır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi;

 

  1. Mersin AKP İl Başkanlığı binası ile Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü’nün kiraladığı yeni binanın sahibi aynı kişi, ya da aynı şirket midir? Aynı kişi ya da şirket ise yukarıda yazılı olan iddiaların doğru olup olmadığı araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise sonuçları ne olmuştur? Araştırılmamış ise gerekçeleri nelerdir?
  2. Mersin İŞKUR İl Müdürlüğü yeni binayı aylık kaç TL’ye kiralamıştır?
  3. Ülke ekonomimizin çöküntüde olduğu ve yaşanılan Covid-19 virüsü nedeniyle de iyice dip yaptığı bu süreçte, Mersin’de kamuya ait birçok bina varken, İŞKUR İl Müdürlüğü’nün piyasa şartlarına göre yüksek bir bedelle yeni bina kiralaması ne derecede doğru bir tutumdur?
  4. Covid-19 virüsü nedeniyle vatandaşlardan bağış toplanıldığı bir süreçte, böylesine bir israftan kaçınmak için yeni binanın kiralanmasından vazgeçilerek en uygun durumdaki boş olan bir kamu binasının İŞKUR İl Müdürlüğü yapılmasını düşünüyor musunuz?
  5. Hangi acil ihtiyaçtan dolayı Mersin İŞKUR’a yeni bina kiralanması yoluna gidilmiştir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*