Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli’nin Kırsal Mahallelerini Gezdi

 

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli’ye bağlı Kuzucubelen, Tepeköy ve Fındıkpınarı mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla bayramlaştı. Gezilerde Başkan Seçer’e Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, üst düzey bürokratlar ve mahalle muhtarları eşlik etti.

 

Kuzucubelen Mahallesi’nde vatandaşlara seslenen Başkan Seçer, Kurban Bayramı’nda sokaklarda kurban kesilmesinin önüne geçmek için 250 kasap ve 80 yardımcı elemanla, 24’ü mobil ünitesi olmak üzere 32 kesim noktasında ücretsiz hizmet verdiklerini anlattı.

 

Mezitli’nin kırsal mahallelerinin su sorunu çözülüyor

Pandemi dolayısıyla Mersin halkının büyük kısmının bayram tatilini sayfiye yerlerinde ve yaylalarda geçirdiğini ifade eden Başkan Seçer, bunun da su sıkıntısına neden olduğunu vurguladı ve vatandaşlardan içme suyunu başka amaçla kullanmamalarını istedi.

 

Kuzucubelen’in yıllardır yaşadığı içme suyu sorununu çözecek proje için ihaleye çıktıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Kuzucubelen grubu içmesuyu isale ve şebeke hattı 11 bin 373 metre uzunluğunda, 2 milyon 237 bin TL tutarında bir proje. Yer teslimi yapıldı. Bayramdan sonra burada bu işlem başlıyor. Yılbaşına kalmayacak ve sizlerin hizmetine sunacağız. Hatta biz vana döşediğimiz yerlerde, vana sistemi ile şebeke hattının geçtiği yerlerde bir yandan su vermeye başlayacağız.  Bu da sizi oldukça rahatlatacak. Yine bu bölgeyi ilgilendiren Kocayer Grubu içmesuyu yapım işimiz var. Kocayer, Sarılar, Gökeller, Zeybekler, Pelitkoyağı, Cemilli, Uzunkaş, Doğançay, Takanlı bu bölgelere, aynı zamanlı Erdemli’ye bağlı Şahna, Üzümlü, Tolköy mahallelerini ilgilendiren bir proje. Bunu da önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. O da 2 milyon liranın üzerinde bir proje” dedi.

 

“Bu bedelleri ödeyerek yatırım yapmamıza katkı sunuyorsunuz”

Su faturalarının bu aydan itibaren indirimli geleceğini ifade eden Başkan Seçer, suyun fiyatlandırılmasında esas alınan kademeleri genişlettiklerini, böylece yüzde 20’ye ulaşan bir indirim uygulamış olduklarını söyledi. Atık su arıtma vergisi oranını da yüzde 50’den yüzde 45’e çektiklerini hatırlatan Seçer, “Atık su bedelini almak zorundayız. Bunları yatırıma dönüştürmekle mükellefiz. Sizler bu bedelleri ödeyerek bizim altyapı yatırımları yapmamıza katkı sunuyorsunuz” diye konuştu.

 

 “Aklımıza ayrımcılık gelmez, gelmedi, gelmeyecek”

Seçer, daha sonra Tepeköy Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Pandemi dönemi boyunca hiçbir ayrım gözetmeden vatandaşa el uzattıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Biz sizlere hizmet etmek istiyoruz. Ayrım gayrım bilmiyoruz, bilmek istemiyoruz.  Geçen yıl geldik buraya sorunları konuştuk. Kimseye sormadık bize kimden oy çıktı, çıkmadı diye. Oy çıkmadı diye cezalandıralım, oy çıktı diye ödüllendirelim. Aklımıza böyle bir şey gelmez, gelmedi de, gelmemeli de, gelmeyecek de” diye konuştu.

 

“Demek ki uzlaşılabiliyor, anlaşılabiliyor”

Belediye meclisinde, farklı siyasi partilerden meclis üyeleriyle uyum içinde çalışmayı istediklerini ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi:

“İşin içine Ankara girdi mi burada sıkıntı başlıyor. Benim bir günahım yok. Benim yerimde sabır taşı olsa çatlar. Kişisel olarak baktığımızda hepsi çok iyi. Birebir oturuyoruz, nezaketle, dostluk içerisinde konuşuyoruz. Ama meclise girdiğimiz zaman hele hele bazı önemli konularda karar alacağımız zaman, Ankara’dan genel merkezlerden herhangi bir direktif gelmişse iş bozuluyor.  Bu da beni kentim adına geriyor.  Şimdi sen siyaseten bizleri sıkıştırmak için karar alırken, ‘başkan borçlanma yetkisi istiyor vermeyelim’ dediğin noktada derim ki: ‘Sen benim çalışmalarımı engelliyorsun.’ Aklıma bu gelir benim. Umut ediyorum önümüzdeki süreçlerde bunları meclis olarak aşacağız. Önemli olan parmak sayısı değil önemli olan hangi partiden olursak olalım Mersin’in ortak paydasında bir arada olmamız. Aklın yolu bir. Geçtiğimiz günlerde bir araya geldik ve su faturalarında aldığımız kararı hep birlikte aldık. Demek ki uzlaşılabiliyor, anlaşılabiliyor. Ben arzu ediyorum her konuda anlaşalım. Biz vatandaşımızın aleyhine bir taleple gelirsek o zaman karşı durmakta haklılar. Siyasi kararlar değil, bizim için o Meclis’te çıkacak olan Mersin’le ilgili gerçek kararlar önemli. Herkesi kucaklamak, herkesle beraber yürümek istiyoruz. Herkese hizmet etmek istiyoruz.”

 

3 milyon liralık atıksu arıtma tesisi ihalesi yapılacak

Başkan Seçer, Tepeköy’e bugüne kadar 40 kilometrelik yol çalışması yaptıklarını, 2 belediye otobüsünün günde 12 sefer yaparak mahalleyi Mersin’e bağladığını kaydetti. Seçer, 3 milyon liralık paket atıksu arıtma tesisinin ihalesinin de önümüzdeki aylarda yapılacağını söyledi.

 

Üretici istedi, Büyükşehir 12 kilometrelik yolda çalışmaya başladı

Başkan Seçer, Tepeköy ziyareti sırasında, Tepeköy şeftalisinin İç Anadolu’ya ulaşmasında hayati rolü bulunan 12 kilometrelik bağlantı yolundaki çalışmaları da Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile birlikte inceledi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yolun bölgedeki tarım ürünlerinin pazarlanması açısından önemine dikkat çekti.

Başkan Seçer de, Tepeköy’ün önemli bir şeftali üretim merkezi olduğunu, hem kalite olarak, hem tonaj olarak ihracata yönelik üretim yaptığını söyledi. Seçer, “Üzerinde bulunduğumuz yol Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yol ağında değil. Geçtiğimiz yıl yaptığımız ziyarette muhtarımız ve vatandaşlarımız bu yolun öneminden bize söz ettiler. Yaklaşık 12 kilometrelik güzergah. Tepeköy şeftalisini Orta Anadolu’ya taşıyan kamyonlar da bu yolu kullanıyorlar. Vatandaşlar çalışmaların bir an önce yapılmasını istediler, ekiplerimiz de şu anda çalışıyorlar. Sathi kaplama yapılıyor. Tamamlandığında bölge için ulaşımı rahatlatacak, ürünlerin daha rahat taşındığı bir güzergah olacak. Büyükşehir yetki alanımızda olsun olmasın birçok konuya eğilmeye çalışıyoruz” dedi.

 

“İlçe belediyesi ile işbirliği önemli”

Mezitli Belediyesi ile uyum içinde çalışmalarının önemine de dikkat çeken Başkan Seçer, “İlçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte çalışması çok önemli. Hem daha iyi hizmet yapabiliyorsunuz, hem kaynak israfını engelliyorsunuz, hem de temel sorunlara müdahale edebiliyorsunuz. Kaynağı doğru kullanıyorsunuz. İşbirliği önemli. Biz de bu bölgede Mezitli Belediyesi ile işbirliğimizi önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Zor bir dönemde başkan olduk”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Mezitli gezisindeki son durağı Fındıkpınarı oldu. Fındıkpınarı çarşısında dolaşarak esnafla bayramlaşan Başkan Seçer, daha sonra vatandaşlarla bir araya geldi.

 

Zor bir dönemde belediye başkanı olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, “Her açıdan sorunlar yaşadığımız bir dönem. Başta salgın sürecinin yarattığı ekonomik problemler var. Salgın süreci Türkiye’de, dünyada, önemli kayıplara sebebiyet erdi. Bizim de 3 ayda, Mart, Nisan ve Mayıs ayında toplam 120 milyon lira gelir kaybımız oldu. Bu önemli bir rakam.  Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak MESKİ hariç yıllık 1 milyar 700 milyon gelir elde ettiğimizi düşünürseniz 3 aylık süredeki 120 milyonluk kaybın önemini görürsünüz” dedi.

 

“Her kuruşu dikkatli harcıyoruz”

Göreve geldiklerinde MESKİ ile beraber yaklaşık olarak 3 milyar lira civarında borç devraldıklarını kaydeden Başkan Seçer,  15 ay içinde bu borcun üçte birini ödediklerini söyledi. Başkan Seçer,  “Bu, her kuruşu dikkatli harcıyoruz anlamına geliyor. Her alımı, her ihaleyi çok dikkatli yapıyoruz. Yol yaparsınız 10 liraya kalbur gibi olur, yol yaparsınız 10 liraya 5 sene herhangi bir zarar görmez.  Derdimiz günü kurtarmak, el yordamıyla hizmet yapmak değil.  Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Beş düşünüp bir adım adıyoruz. Emin ve samimi konuşuyorum; vatandaşlarımız olarak başınızı yastığa koyduğunuzda huzurla uyuyun. Mersin emin ellere emanet. Sizin hiçbir kuruşunuz zayi olmaz. Hiçbir kuruşunuzun çalınmasına bu yönetim müsaade etmez. Derdimiz, amacımız hizmet etmek” diye konuştu.

 

“Fındıkpınarı’nın trafik sorunu için 2 çalışma yapılacak”

Fındıkpınarı’nın arıtma tesisi sorununu önümüzdeki yıl yatırım programına alacakları paket arıtma tesisi projesi ile çözeceklerini kaydeden Başkan Seçer, özellikle yaz aylarında yaşanan trafik sorunuyla ilgili olarak da şunları söyledi:

 

“Trafik sorununu çözmek için 2 ayrı çalışma yapmak lazım. Bir tanesi nazım planında da olan, güneyde kalan, Büyükşehir’in ağında olan yeni bir yol çalışması yapılacak. İlçe belediyesi geçici olarak arada bir yol açmış ama pek rağbet görmemiş. Daha geniş, daha düzgün, planda da olan bir yol açıp bu güzergâhı rahatlatmak lazım. İkincisi: bu trafiği rahatlatacak üzerinde bulunduğumuz alanda bir katlı otopark. Bizden önceki dönemde ilçe belediyesi Büyükşehir’e vermiş. Bir çalışma da yapılmış. Ama abartılı çalışma olduğunu gördük. Proje üstünde revizyon yapıyoruz. Daha uygun, buraya bir otopark projesi tamamlanır tamamlanmaz yatırım programına alacağız. 2022 yılı içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz.”

 

“Kaçak su kullanımının üzerine gideceğiz”

 

Yaylalarda yaşanan su sıkıntısına karşı vatandaşlardan daha dikkatli su kullanmalarını isteyen Başkan Seçer, kayıp kaçağın engellenmesi için de çalışacaklarını vurgulayarak, “Yüzde 60’a varan kayıp kaçak var. Bunu kabul edemeyiz. Anamur’dan Tarsus’a kadar her yerde kaçak var. İshale hatlarına saplıyorlar vanayı. Bunun üzerine gideceğiz. En ağır cezayı vereceğiz” dedi.

 

“İki belediye uyum içinde çalışarak sorunları çözecek”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, hem Başkan Seçer’in, hem kendisinin ziraat mühendisi olduğuna dikkat çekerek, kırsal mahallelerin sorunlarını yakından bildiklerini ifade etti. Mezitli’deki kırsal mahallelerin içmesuyu ve tarımsal sulama suyu sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Tarhan, bu sorunların Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli Belediyesi’nin uyumlu çalışmaları ile çözüleceğini vurguladı. Neşet Tarhan, Kadın Üretici Pazarı projesiyle ödül aldıklarını da hatırlatarak, “O kadınlarımız zoru başardılar. Bizler de başaracağız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*