MERSİN BÜYÜKŞEHİR, 100 BİN LAVANTA FİDESİ DAĞITIMINI TAMAMLADI…

 

 

BÜYÜKŞEHİR, 50 ÜRETİCİYE 100 BİN LAVANTA FİDESİ DAĞITTI

DAĞITIMIN İKİNCİ ETABINDA, GÜLNAR’DA 24 ÜRETİCİYE 39 BİN 400 LAVANTA FİDESİ ULAŞTIRILDI

“LAVANTA FİDESİ DAĞITIMI PROJESİ”NİN İKİNCİ ETABI GÜLNAR’DA TAMAMLANDI

MERSİN, AKDENİZ’İN LAVANTA ÜRETİM MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 50 üreticiye 100 bin lavanta fidesi dağıtımını tamamladı. “Lavanta Fidesi Dağıtımı Projesi” kapsamında gerçekleştirilen fide dağıtımının ilk etabı Başkan Vahap Seçer’in katılımıyla Silifke’de, ikinci etabı ise Gülnar’da yapıldı. Gülnar’da 24 üreticiye ulaştırılan 39 bin 400 lavanta fidesi ile birlikte 100 bin lavantanın tamamı üreticiye ulaştırıldı.

Büyükşehir, proje ile 50 boş ve parçalı araziyi de üretime kazandırdı. Gülnar Bereket Mahallesi’nden Ahmet Bahar, 20 dönüm arazisini lavanta üretimi için hazırladığını belirterek, “Bir üretici olarak 20 dekar bir araziyi hazırlattım, lavanta dikeceğim. Fidelerin kaliteli ve iyi cins olması, kontrol edilmesi gerekir. Herkesten fide alınmaz. Bu konuda daha dikkatli ve duyarlı oldukları için Büyükşehir’e güveniyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’i Akdeniz’in lavanta üretim merkezi haline getirecek “Lavanta Fidesi Dağıtımı Projesi” ile kentteki 50 üreticiye 100 bin lavanta fidesi dağıttı. Projenin ilk senesinde 25 üreticiye 30 bin fide dağıtılırken, ikinci senesinde dağıtılan üretici sayısı iki katına, fide sayısı ise üç katının üstüne çıkarıldı. Dağıtımın ilk etabı Başkan Vahap Seçer’in de katılımıyla Silifke İlçesi’nde 26 üreticiye 60 bin 600 fide dağıtımıyla başladı. İkinci etabında Gülnar’da 24 üreticiye dağıtılan 39 bin 400 lavanta fidesi ile birlikte 100 bin lavantanın tamamı üreticiye ulaştırıldı. Ayrıca 50 boş ve parçalı arazi tarıma kazandırıldı.

Dağıtımın ilk etabı Silifke’de Başkan Seçer’in katılımıyla gerçekleşmişti

Büyükşehir Belediyesi, ilk yıl Tarsus ve Silifke’deki 25 üreticiye 30 bin lavanta fidesi dağıtımıyla başlattığı “Lavanta Fidesi Dağıtımı Projesi” kapsamında bu sene Silifke ve Gülnar’daki 50 üreticiye 100 bin lavanta fidesi dağıttı. Fide dağıtımının ilk etabı Silifke İlçesi Çaltıbozkır ve Kavak Mahallelerinde başladı. İlk etap dağıtımına Başkan Vahap Seçer katıldı. Çaltıbozkır Mahallesi’nde 19 üreticiye 43 bin 100 adet, Kavak Mahallesi’nde ise 7 üreticiye 17 bin 500 adet lavandula angustifolia çeşidi lavanta fidesi dağıtıldı.

Başkan Seçer, Çaltıbozkır’da yaptığı konuşmada, “Toplam 100 bin lavanta fidesi dağıtacağız. Bunun yüzde 80’i Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Bedelin yüzde 20’lik kısmını da üreticiden alıyoruz. Bunu bilinçli yapıyoruz. Tamamını da verebiliriz. Ama cebinizden para verdiğiniz zaman onun değeri daha farklı” demişti.

Dağıtımın ikinci etabında Gülnar’da 39 bin 400 fide dağıtıldı

Silifke’de 26 üreticiye ulaştırılan 60 bin 600 fidenin ardından dağıtımın ikinci etabı Gülnar’da gerçekleşti. Gülnar Köseçobanlı Mahallesi’nde yapılan dağıtımla, Köseçobanlı Mahallesi’nden 20 üreticiye 30 bin, Bereket Mahallesi’nden 4 üreticiye ise 9 bin 400 adet fide dağıtıldı. Dağıtıma Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanı Salim Serdar Gökçek ve Gülnar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Nazım Eken’in yanı sıra Büyükşehir ve Gülnar belediye meclis üyeleri de katıldı. Ziraat teknikeri Hakan Aykut, üreticilere lavanta üreticiliği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Gülnar’da 24 üreticiye dağıtılan 39 bin 400 lavanta fidesiyle birlikte 100 bin fidenin tamamı 50 üreticiye ulaştı. Ayrıca iki ilçede toplam 50 boş ve parçalı arazi üretime kazandırıldı.

“Daha dikkatli ve duyarlı oldukları için Büyükşehir’e güveniyoruz”

Gülnar İlçesi Bereket Mahallesi üreticilerinden Ahmet Bahar, kendisine ait üretim alanlarında elma, ceviz ve badem ürettiğini söyledi. 20 dönümlük araziyi lavanta üretimi için hazırladığını vurgulayan Bahar, “Bir üretici olarak 20 dekar bir araziyi hazırlattım, lavanta dikeceğim. Fidelerin kaliteli ve iyi cins olması, kontrol edilmesi gerekir. Herkesten fide alınmaz. Büyükşehir’in bünyesinde bir sürü teknik insan, ziraat mühendisi var. Sayın Başkanımız’ın kendisi de ziraat mühendisi. Bu konuda daha dikkatli ve duyarlı oldukları için Büyükşehir’e güveniyoruz. Bu bölgede iki tür lavanta yetiştiriciliği yapacağız. Birincisi turizm noktasında, insanlara nostalji yaşatacağız. İkincisi yağını çıkartarak, parfüm ürünlerine katkı sunacağız” diye konuştu.

“Başkanım Vahap Seçer’e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum”

Gülnar İlçesi Köseçobanlı Mahallesi üreticilerinden İbrahim Çoban ise erik ve zeytin üretiminin yanı sıra lavanta üretimine de başlayacağını ifade ederek, “Biz ilk defa üreteceğiz. Nasıl olacağına bakacağız. Yetkililer bize bilgi verdi. Ona göre tarlalara ekeceğiz. Başta Başkanım Vahap Seçer’e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*