O YILLARI YAŞAYAN BİRİ OLARAK NASIL SAĞ KURTULDUM…

 

 

MEHMET YAŞOT…

O YILLARI YAŞAYAN BİRİ OLARAK NASIL SAĞ KURTULDUM…

SAĞLIK HAFTASINDA TARSUS’UN ESKİ ZAMANLARI…

O yılları yaşayan biri olarak …nasıl sağ kurtuldum

Sağlık haftasında Tarsus’un eski zamanları…Sağlık  haftası dünyada konuşulmaya başlanmışken 1948’ler de gündeme geldiğini veriler anlatıyor. sağlık haftası denilince,hep o eski hastalıkları ve dükkanlarında ilaç yapan insanlar gelir aklıma…Küçük cami yanında (Hafz Gdaym) ve, (Cibare Dede)

(Hafz Gdaym) ve   (Cibare Dede)’nin elleriyle şifalı otlardan yaptıkları yaramızı , beremizi  iyileştiren ilaçlarını unutmam…Torunları Cibareler ve Özkul Aileleri) unutmadığım kırık çıkıklarda yani kemiklere iyi gelen ilaçları da vardı. O,eski zamanların Tarsus’larının lakapları çok şey anlatır bize. (Hafz  Gdaym) kemik koruyan…(Çibare Dede)demektir.

…Ve Tarsus’un eski zamanlarında doktorların yazdığı reçetelerdeki ilaçlar eczanelerde yapılırdı. Eczanelerin arkasındaki odada ilaçlar yapılırken ilacın teslimi için saat verilirdi…Ama!Tarsus’un o eski zaman  hastalıkları Trahom  Gözleri Kör eder  ve Veremide  öldürürdü.  O yılları yaşayan biri olarak …nasıl sağ kurtuldum. Diye düşünürken, annemin çocuğunu nasıl koruduğu aklıma gelir. Sokakta oynarken geçen faytonların çıkardığı Tozlar gözlerime dolduğunda..Annem yüzümü ,gözümü sıcak suyla yıkar gözlerime göz damlası damlatırdı . Ama yine sabah gözlerim çapaklarla kaplı uyanırdım . Tarsus’ta o yıllar tüm trahomlu öğrenciler Sakarya okulun daydı ve sıtma ! Korkunç bir hastalıktı kaynağı sivrisinek ti …

Sivrisineğin hastayı ısırmasından dolayı hastayı bir üşütme tutar. Yorgan ,battaniye çare etmez sonra ateş basardı . Ağzımızın etrafını sarı renkli irine benzer çok ufak çıbanlar oluşurdu. Hastanın karnı şişti mi kurtuluşu olmazdı. Öncesindekinin hapları devrede dünyada en acı ilaç rengi sarı dünya sıtma savaşında ünücepten gönderilen kininler her eve dağıtılırdı. Kinini yutan yavaş yavaş iyileşir . Annem kinin hapını sigara kağıdına sarar içirirdi … . Sıtmayla en büyük mücadeleyi yapan Tarsus’lu doktor Rahmetli Mahir KÜRKLÜDÜR 2. Dünya savaşının bu buhranlı günlerinde   Ekmek karneyle dağıtılırken gıda bulmakta zorlanan hastayı ilaçla yaşatmaya çalışılırdı. Çukurova da ilk veremle savaşan ve dernek Kuran Tarsuslu Doktor Ali Menteşoğlu ve onun büyük destekçisi Şadi Eliyeşil ve Adanadan  bir zengin insan (ismini hatırlayamadım). Bütün bu yazdıklarımın şahidi olarak…diyorum ki Tarsus’un eski zamanlarında hastalıklarla mücadele etmiş onu insanları bir bir nasıl unuttuk . Biz onları yalnız unutmadık  o Tarsus ‘un ve Çukurova’nın eski zamanlarının hastalıklarını da unuttuk .  Bakın bu konuda Atalar ne demiş . Bir hasta yatar, yatar iyileştiği Gün hastalığını unutur Kalın  Sağlıcakla.

TARSUS ÖNCE VATAN GAZETESİ…

GAZETECİ YAZAR MEHMET YAŞOT

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*