Gambiya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Korgeneral Masanneh Nyuku KINTEH’in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’i Ziyaret etti.

Gambiya


DEVLETİN ADI: Gambia Cumhuriyeti
BAŞŞEHRİ: Banjul
NÜFUSU: 921.000
YÜZÖLÇÜMÜ: 10.689 km2
RESMİ DİLİ: İngilizce
DİNİ: % 85 İslamiyet, % 8 Hıristiyan
PARA BİRİMİ: Dalasi

Afrika kıtasının en küçük devleti. Kuzey, güney ve doğudan Senegal, batıdan ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Batı-doğu doğrultusunda dar ve uzun bir yapıya sahiptir.

Tarihi

Afrika’nın bu en küçük ülkesi olan Gambia, sömürgeci Avrupalıların istilasından önce, Sudan ve Mali krallıklarına ait bir bölgeydi. Bu sebepdendir ki, ülkeye gelip yerleşmiş olan halkın ekseriyetini Mali’de krallık kuran Mandingolar teşkil etmektedir.

On beşinci asırdan başlayarak sömürgeci Avrupalılardan Portekizliler, Hollandalılar, İngilizler ve Fransızlar dalgalar halinde gelerek ülkeyi sömürme yollarını aradılar. Özellikle altın bulmak için gelen sömürgeciler ümit ettiklerini bulamayınca tabii zenginlikler yerine esir ticareti yapmaya başladılar. Küçük bir ülkede birçok devlet arasında menfaat çatışmaları başladı. Bu çatışmalar, 1738’de yapılan Versailles Antlaşması ile, ülkenin İngilizlere bırakılması neticesi son buldu. 1888 senesinde tam manasıyla bir İngiliz sömürgesi olan Gambia, 1965’te bağımsızlığını kazandıktan sonra, önce meşruti krallık rejimi ile yönetilmeye başlandı. 1970 senesinde ise ülkede idari rejim olarak Cumhuriyet kabul edildi.

 

Gambiya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Korgeneral Masanneh Nyuku KINTEH, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’i ziyaret etmiştir.

http://www.tarsusoncevatangazetesi.com/wp-content/uploads/2019/03/1-37.jpghttp://www.tarsusoncevatangazetesi.com/wp-content/uploads/2019/03/1-37-150x150.jpgadminGenel
Gambiya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Korgeneral Masanneh Nyuku KINTEH'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’i Ziyaret etti. Gambiya DEVLETİN ADI: Gambia Cumhuriyeti BAŞŞEHRİ: Banjul NÜFUSU: 921.000 YÜZÖLÇÜMÜ: 10.689 km2 RESMİ DİLİ: İngilizce DİNİ: % 85 İslamiyet, % 8 Hıristiyan PARA BİRİMİ: Dalasi Afrika kıtasının en küçük devleti. Kuzey, güney ve doğudan Senegal, batıdan ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Batı-doğu doğrultusunda...