İç İşleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı.

İç İşleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı

01.05.2019

Alın teri, her yerde aynı akar. Fabrikada, atölyede veya bir ofiste…

Emeğin karşılığını alma mücadelesi, elbette ki yeni değildir. Güzel dinimizin, “İşçinin çalıştığının karşılığını, alın teri kurumadan veriniz.” ikazı, hem bu meselenin geçmişine vurgu yapmakta, hem de inancımızın emeğe verdiği değeri göstermesi bakımından bize rehberlik etmektedir.

“Usta – çırak” ilişkisinin neredeyse “baba – oğul” ilişkisine döndüğü manevi değerlerimizin modern çalışma hayatına elbette ki olumlu yansımaları olmuştur. Ancak dışarıdan ithal maddeci kültür bu yansımalara set çekmiş, hem emeğin hakkını vermekte hem de bu hakkı savunmada bize maalesef acı hatıralar bırakmıştır.

Bugün hep birlikte yeni bir Türkiye geleceği yazıyoruz. Bugüne kadarki adımlarımızdan da önemli kazanımlar elde ettik. Her şeyden önce 1 Mayıs’ı yasal bir zemine kavuşturduk. Emek ve Dayanışma Günü adıyla resmi tatil ilan ettik ve bir bayram havasında kutlaya bilmenin önünü açtık. Öte yandan, sivil toplumun ve buna bağlı olarak sendikal hayatın gelişimini hızlandırma adına, bakanlığımız bünyesinde bulunan Dernekler Dairesi Başkanlığı’nı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne dönüştürerek hem kapasitesini hem de hitap ettiği sahayı genişlettik. Türkiye’de sendikalaşmanın önündeki engelleri azaltmanın yanı sıra, sendikalarımızın bürokrasi yükünü de önemli ölçüde hafiflettik.

21. yüzyılın başından itibaren altyapısını yeniden inşa eden Türkiye; kendi silahını, helikopterini almak için başka ülkelerin kapısında beklediği daha pek çok yüksek teknoloji ürününü, artık kendisi üreten Türkiye; yapabildiklerini, her kademeden çalışanının alın terine borçlu olduğunu pekâlâ bilmektedir.

Bütün çabamız, arzumuz, hassasiyetimiz; alın terinin göz yaşına karışmadığı bir Türkiye içindir. Fabrikalardan plazalara kadar her emek veren insanımızın beklenti ve taleplerini karşılamanın, sorunlarını çözmenin gayreti içindeyiz. İnşallah önümüzdeki istikrar dönemi, pek çok konuda olduğu gibi, emeğin hak ettiği değeri bulması noktasında da hedeflerimize ulaştığımız ve her 1 Mayısı iple çektiğimiz bir dönem olacaktır.

Bu vesileyle tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, bu ülke için çalışan, üreten, düşünen herkesi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*