HURDA TELEFONLARIN IMEI KULLANILARAK KAÇAK TELEFONLAR AKTİF HALE GETİRİLİYOR…

 

 

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE …

 TAKLİT TELEFONLAR YANGINA YOL AÇABİLİYOR…

HURDA TELEFONLARIN IMEI KULLANILARAK KAÇAK TELEFONLAR AKTİF HALE GETİRİLİYOR…

 KAÇAK OLDUĞU  VE VERGİYE TABİ OLMADIĞI İÇİN  ÜLKE EKONOMİSİNEDE ZARARLI…

Taklit telefonlardaki büyük tehlike

Son günlerde piyasada sayısı oldukça artan taklit (replika) telefonlar, orijinallerine göre yaklaşık 10 kat daha fazla radyasyon yaydığı için insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Ülke ekonomisine de zarar veren replika cihazların tamiri ise mümkün değil.

Taklit cihazlar, özellikle dünyaca ünlü markalara ait telefonlardan çok daha ucuza satılıyor. Son günlerde oldukça yaygın şekilde satılan bu cihazların,  vatandaşlara orijinal diye satıldığı belirtiliyor. Replikaların, özellikle Çin’de üretilip Türkiye’ye yasa dışı yollarla getirildiğini söyleyen telefoncular, bu cihazların hurda telefonların IMEI kodu kullanılarak aktif hale getiriliyor…

TAKLİT TELEFONLAR YANGINA YOL AÇABİLİR

Bir çok esnafla yaptığımız görüşmelerde  cep telefonu almak isteyen vatandaşların  replika telefon almamaları konusunda  gerektiğini  Bu tür cihazların yangına dahi yol açabileceğini savunan  Bazı esnaflar , “Replika telefonların içerisindeki piller ve şarj aletleri kalite standartlarında üretilmiyor. Telefondan çıkan yangın ve patlama gibi olayların yüzde 80’inin bu tür replika telefonlardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bunların radyasyon oranı da oldukça yüksek. Normal bir telefonla 1 saat konuşurken, insan vücuduna yüzde 5 zarar ediyorsa, replika cihazlarda bu yüzde 60 gibi ciddi rakamlara çıkabiliyor.

REPLİKALARIN TAMİRİ DE YOK…

Vergiye tabi olmadıkları, kaçak olduğu için ülke ekonomisine zararlı.

Ayrıca bu cihazların tamiratının olmadığı da  idda ediliyor Bu bu cihazların garantisi yok, yedek parçası bulunmuyor. Bu cihazları tamire de olmuyor  Vergiye tabi olmadıkları, kaçak olduğu için ülke ekonomisine zararlı. Replikalar özellikle Çin’de üretimi yapılarak Türkiye’ye yasa dışı yollarla getirildiği için, bu cihazlarda hurda telefonların IMEI kodu kullanılarak aktif hale getiriliyor. Resmi ithalat olmadığı için cihazlar zamanla kapanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*