İLÇE BAŞKANI ALİ İLK 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLADI..

 

ALİ İLK :  Bundan tam 100 yıl önce, Cumhuriyet için, halkçı, devletçi, sosyal adaleti esas alan, ulusalcı ve laik amaçlar adına görkemli bir mücadele Samsundan başlatılmıştır.

CHP Tarsus İlçe Örgütü,19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile bugün alternatif bir kutlama programı düzenlendi.

Kutlama programına CHP Tarsus İlçe Başkanı Ali İlk,İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri,İlçe Kadın Kolları,İlçe Gençlik Kolları,Belediye Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru,Mersin Büyükşehir İMAR A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uyan,Belediye Meclis Üyeleri,geçmiş dönem belediye başkan aday adayları ve çok sayıda partililerin katılımıyla Cumhuriyet Alanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve basın açıklamasında bulunuldu.

İlçe Başkanı Ali İlk,açıklamasında;Bugün 19 Mayıs 2019. Bundan tam 100 yıl önce Samsundan bir Güneş doğdu. O güneş, sadece Anadoluyu değil, boyunduruk altında yaşamaya mahkum edilmiş, bağımsızlığa ve özgürlüğe susamış bütün ulusları aydınlatan ve adeta yol gösteren bir ışık saçıyordu.

Bundan tam 100 yıl önce Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, yol göstericimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ilk adımını attı. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ ün Samsun’a attığı ilk adım; hem bir kurtuluş mücadelesinin başlangıcı, hem de modern Türkiye Cumhuriyetinin ilanına giden sürecin ilk adımıdır.

Bundan tam 100 yıl önce, Cumhuriyet için, halkçı, devletçi, sosyal adaleti esas alan, ulusalcı ve laik amaçlar adına görkemli bir mücadele Samsundan başlatılmıştır.

19 Mayıs 1919’da Başlatılan ulusal kurtuluş savaşı, çok büyük bir mücadelenin ardından ciddi bedeller ödenmiş olmasına rağmen zaferle sonuçlandırılıp, emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine ’dur’ denilmiştir.

Değerli Dostlar! Cumhuriyeti kuran ve sonrasında çok partili demokratik sistemi ülkemize armağan eden Partimiz, son gelinen noktada Türkiye Cumhuriyetinin ana kazanımlarından uzaklaşıldığı ve iç – dış emperyalist unsurlara teslim edildiği, bağımlı hale getirildiği, milli iradeye bağlı demokrasinin neredeyse lav edilerek yerine tek adam rejiminin dayatıldığı ve bireyin tüm özgürlüklerinden kopartıldığı gerçeğinin farkındadır.

Özellikle 31 Mart seçimleri sonrası yaşadığımız olaylar geldiğimiz noktayı açıkça ortaya koymuştur. 24 Haziran seçimleri sonrası iyice açığa çıkan ve 31 Mart yerel seçimlerinde tüm gerçekliği ile gözler önüne serilen güçler ayrılığı ilkesinin rafa kaldırıldığı gerçeğini halkımız büyük bir üzüntü ile izlemektedir.

 

Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği karartılmak istenmekte ve ülkemiz yeniden Cumhuriyet öncesinin zavallı haline döndürülmek istenmektedir. 19 Mayıs sinsi bir planla ve alttan alta gençlikten uzaklaştırılmak istenmektedir.

19 Mayıs 1919 tarihinin gençlikten kopartılması, atamızın emanet ettiği tam bağımsız ve anti-emperyalist ruhun da yok edilmesi anlamını taşımaktadır.

 

Askeri darbelerle sivil darbelerin birbirini tamamlamasıyla yeni toplum mühendisliği devreye sokulmakta ve Türkiye Cumhuriyetinin geleceğine ipotek konulmaktadır. Dün olduğu gibi bugün de CHP, emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine ve taşeronlarına karşı bağımsızlığı, özgürlüğü, birliği, kardeşliği, laik cumhuriyeti ve sosyal hukuk devletini savunmaktadır. Ve savunmaya da devam edecektir.

Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Tarsus’ta nasıl ki 25 yıllık bir iktidarı yıkıp belediyeyi kazanmışsak, Mersin’i yeniden sosyal demokrat bir belediyeye kavuşturmuşsak, ülkenin dört bir yanına kardeşlik tohumlarını yeniden ekmişsek, Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Kadın, Erkek, şuralı, buralı demeden her kesimle yurttaşlık bağı temelinde kol kola vererek ciddi zaferler elde etmişsek.
Gün yakındır sevgili gençler, umutsuzluğa asla yer yer yok. Biz kazanacağız, halkımız kazanacak, Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır.

Umutsuzluğa yer yok 23 Haziranda İstanbul’da daha büyük bir zaferi birlikte kutlayacağız. Umutsuzluğa yer yok çocuklar GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ. Umutsuzluğa yer yok sevgili dostlar; HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK…

CHP Tarsus İlçe örgütü olarak bizler, Cumhuriyetimizin kazanımlarının yok edilmesi, bireyin özgürlüklerinin kısıtlanması ve ulusal birlik beraberliğimizin tartışılır hale geldiği günümüzde görev ve sorumluluklarımızın bilinci içerisindeyiz.

19 Mayıs 1919’da Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatma kararlılığı ile Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlem, tüm Kuvayi Milliye kahramanlarını şükranla anıyor, halkımızın ve gençliğimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*