GÖNÜLLÜ SERASINDA TOHUM EKİM ZAMANI

Gönüllü serasında tohum ekimi zamanı

Tarlada üretilen ürünlerin ihtiyaç sahibine ulaşmasında gönül köprüsü kuran Mezitli Belediyesi Gönüllü Serasında, yaz dönemi sebzeleri için tohum ekimine başlandı. Domates, patlıcan ve biber çeşitlerinden eken gönüllüler, yetişen fideleri dikerek, Aşevinin ihtiyacını karşılayacak. Dileyen vatandaşlar tohum bankası görevi de gören Gönüllü Serasına giderek bu fidelerden ücretsiz olarak alabilecek.

Mevsimine göre, organik sebzeler üreterek Mezitli Belediyesi Aşevine bağışta bulunan gönüllüler, Selman Kalender, Ramazan Gedik ve Muhsin Yılmaz’dan oluşan ekip Mezitli Belediyesi çalışanlarının da desteğiyle yaz dönemi tohum ekimine başladı. Eski Mezitli yolu üzerinde bulunan Mezitli Belediyesi Gönüllü Serasında özel oluşturulan bölümde bir yandan kış dönemi sebzelerini yetiştiren gönüllüler diğer yandan da yaz dönemi için de domates, biber ve patlıcan çeşitleri ekimi yaptı.

İLAÇSIZ HORMONSUZ SEBZE ÜRETİYORUZ

Tohumlardan oluşan fidelerin önümüzdeki süreçte ekilerek yetişecek sebzelerin Mezitli Belediyesi Aşevine bağışlanacağını ifade eden Gönüllü Serası sorumlusu emekli astsubay Selman Kalender, “Başkanımız Neşet Tarhan’ın desteğiyle oluşturduğumuz gönüllü serası 5 yıldır çok önemli işler yapıyor. Biz zamanımızı kaliteli şekilde toprakla uğraşarak geçirirken, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da ilaçsız, hormonsuz sebze yedirmeyi sağlıyoruz. Bugün 20 çeşit farklı tohumu toprakla buluşturduk” dedi.

SOSYAL BELDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Gönüllü Ramazan Gedik ise, “Burada yaptığımız işin çok özel ve anlamlı olduğunu düşünüyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sağlıklı ürün yedirmenin hazzı ile birlikte, bu projenin hayata geçmesi için büyük çaba harcayan Başkanımız Neşet Tarhan’a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. 2016 yılında Hrant Dink Uluslararası Işıklar Ödülü’nü sosyal belediyeciliğin en güzel örneği olan bu projemiz almıştır. Bu gurur ve heyecanla daha çok üretiyoruz” dedi.

GÖNÜLLÜLER ÇOĞALSIN İSTİYORUZ

Önemli olanın gönüllü olarak birlikte üretmek olduğunu ifade eden Muhsin Yılmaz ise, “Üretilenin bir işe yaradığının hazzına varmak son derece önemli. Önem verdiğimiz sosyal belediyecilik anlayışı budur. Değişik alanlarda böylesi gönüllü çabaların çoğalması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

GÖNÜL İŞİ GÜVENE DAYANAN İŞDİR

Gönüllü serasının belediye vatandaş işbirliğine çok önemli bir örnek olduğunu ifade eden Tarhan, “Zor olan ise parasız yapılacak işlerdir. Çünkü bunlar gönül işi ve güvene dayanan işlerdir. Bu arkadaşlarımız orada her türlü sebzeyi yetiştiriyorlar. Bizden hiçbir talepleri yok. Biz onlara sadece yer verdik. Yaklaşık 4 dönüm yerleri var. Gönüllü arkadaşlar da hem kendi sağladıkları tohum ve fidelerden hem de derneğin ürettiği tohumlardan yararlanıyor ve titizlikle sebze yetiştiriyorlar” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK TEŞKİL EDİLECEK DAVRANIŞ

Gönüllülerin yaptığı çalışmaların aşevine güzel bir destek olduğunu söyleyen Tarhan, “Gönüllü serasında görev yapan arkadaşlarımızı kutluyorum. Yaz-kış demeden zor şartlar altında, kendi imkânlarıyla yetiştirdikleri seraya gözü gibi bakıyorlar. Bunun yanında serada Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir davranış sergileniyor. Üretilen sebzeler, aşevimizde hazırlanan yemeklerde kullanılarak, dar gelirli vatandaşlara ulaştırıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Tarhan, Gönüllü Serasının, vatandaşlara ücretsiz fidan ve tohum sağlayarak, yerli tohumun güçlenmesi adına çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini ifade etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*