EN GÜZEL ŞEHİRLER İNCİR VE ZEYTİNİ OLAN ŞEHİRLER Mİ ?

 

 

 

 

 

 

Tarihinin derinliğinde yeni yurt arayanlara Kur-anda Peygambere vahiy yoluyla bir sure iner ;

 

Sure : vettini  vezzeytuni hezel beledil emin …

Sureyi tam yazmadım . surede adeta . incirin ve zeytini olmadığı şehirlerin emin olmadığını hatırlatır …

Tıp dünyası incir ve zeytinin faydalarını anlata anlata bitiremezler.  Akdeniz bölgesinde yetişen zeytin Akdeniz insanını sıhhatli kılmış . Girit Türklerinin  Tarsus ve bölgemize gelişlerinden önce Tarsuslular pamuk yağı ve kuyruk yağı yerlerdi . pamuk yağı damar sertliği , kuyruk yağı ise vücuda zarar vermediğini duymadım desen inanın  ve anlattıklarımdan sonra Girit Türkleri bölgeye geldiklerinde  , bölgedeki zeytin ağaçlarının zeytinin yağa dönüşmesini gördüler zeytin ağacından  yağ çıkartacağız denildiği zaman ;

TARSUSLULAR ”AĞAÇTAN YAĞ MI  ÇIKAR ” diye hayıflandılar … o zaman rahmetli Ali Boltaç  DR. Mehmet Gülsayın ve Şen Dağlar  zeytin ağacından kopardıkları yeşil zeytinleri ezmek ve yağını almak için masurelerle kırarlar masere demek Arapça kökenlidir yani sıkan yer  demektir .

Tarsus’ta bu üç Girit Türkü ailenin zeytin yağını getirmeleri elde etmeleri  unutulmaz …

1946 sonrası 1950 seçimlerinde siyasi partiler Girit türklerine itibar ettiler .

 

ALİ BOLTAÇ CHP Lİ  DR. MEHMET GÜLSAYIN  demokrat partisi oldu …

Hepsi akraba olan .  Bu güzel insanlar hiç kimseyi incitmediler .  Ali Boltaç  CHP ilçe başkanlığı ve Kızılay başkanı oldu. siyaseti tarif edenlerin söylediği gibi “”  siyaset süte benzer “”  işte bu söylem ışığında, bu Girit li ailelerin topluma ters düşen bir icraatını görmedim, her toplumu, halkını sevdiler ve Tarsus halkı gibi  yerleştikleri sahil şehirlerinde  herkes sevdi ve Tarsus çok sevdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*