DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ TARSUS’TA BAŞLADI…

 

 

 

TARSUS’TA 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ, DÜZENLENEN SÖYLEŞİ İLE BAŞLADI

Tarsus Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen, Gazeteci-Yazar Zeynep Oral’ın sunumunu yaptığı ‘’Türkiye’de Kadın Olmak‘’ isimli söyleşi gerçekleştirildi.

Tarsus Belediyesi 152. Yıl Etkinlik Komitesi tarafından Güner Baykal Toplantı Salonunda düzenlenen söyleşiye, Belediye Başkan Yardımcıları Dr. Füsun Kaleli, Muttalip Bobuşoğlu, Serap Kurtçu, Tarsus Başkanı Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın eşi, S.S.Tarsus Emekçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Av. Derya Özinç Bozdoğan, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katılım sağladı.

Tarsus Belediyesinin davetiyle söyleşiye iştirak eden Gazeteci-Yazar Zeynep Oral; ‘’Ülkede sanat, kültür ve edebiyata çok ihtiyacın olduğunu ifade ederek, şu karanlık günlerde içimizin iyice karardığı, hepimizin travma yaşadığı evlere yas, acının düştüğü günlerde en büyük sığınak sanat, edebiyat, kültür’’ dedi.

Oral, ‘’Kadına kadın demekten korkanları dinlemeyin. Kadının değer görmesi için eş ya da anne olması gerekmiyor. Kadın sadece kadın olarak yeterince değerlidir. Bunu herkesin bilmesi gerek. Kadınların her zamankinden daha çok şiddete uğradığı sömürüldüğü, bedenlerinin hem sermaye, hem namus aracı olarak kullanıldığı adalet ve hukukun her zamankinden daha çok sayıldığı ve özellikle karşı devrim çabalarının her zamankinden daha çok arttığı bir dönemdeyiz. Bugün ülkemizde kadınları bekleyen en büyük tehlike başta laiklik olmak üzere, Cumhuriyet ilkelerinin, Cumhuriyet devrimlerinin, Atatürk ilkelerinin yok edilmesi ve adım adım geriye döndürülmesidir. Bugün ülkemizde her gün adım adım karşı devrim suçları işlenmektedir. Demokrasinin, çağdaşlığın, insan haklarının ve özellikle kadın haklarının güvencesi olan laiklik yalnızca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını ön gören bir ilke değildir. Aynı zamanda dünya sorunlarına akılcı ve bilimsel bakış açısı getiren bir yaşam biçimidir. İşte bunun bilinciyle diyorum ki 8 Mart sadece 8 Mart değil her gün evet yılın her günü bu mücadelede bu karşı devrime karşı çıkma mücadelesinde yer alan kadınların günüdür. Her günümüz. Bu mücadeleye omuz veren herkese de güç diliyorum’’ şeklinde konuştu.

Söyleşinin ardından Başkan Yardımcıları Dr. Füsun Kaleli ve Serap Kurtçu, Gazeteci-Yazar Zeynep Oral’a plaket takdim ederken, Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın eşi Av. Derya Özinç Bozdoğan çiçek verdi.

Program Gazeteci-Yazar Zeynep Oral’ın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*