SÜRÜ İÇGÜDÜSÜ KÖPEKLERİ İKİ KAT TEHLİKELİ KILMAKTADIR…

YÜKSEK BİR YERE ÇIKIN

KÖPEKLERİ SAHİPLENİN BAHÇELERİNİZDE BESLEYİN…

Köpeklerle aranıza mesafe koymak için yavaş yavaş geri çekilin. Köpekler enerjiyi sezerler. Korktuğunuzu ya da paniklediğinizi anlarlarsa bundan beslenirler. Havlayarak sizi kovalamaya başlarlar. Bu durumda sığınağa ihtiyacınız var, ya araba gibi ya da size ulaşamayacakları yüksek bir yere çıkmalısınız. Böylece zaman kazanacaksınız. Bu zaman diliminde köpeklerde tasma olup olmadığına bakın. Eğer varsa evcilleştirilmişlerdir. Komut vermeyi deneyin. Örneğin; “Hayır” “Otur” demeyi deneyin.

Tasma görmeseniz de bağırıp otoriter bir sesle komut vermelisiniz. Ama köşeye sıkıştıysanız köpeklerin dikkatini dağıtmaya çalışın. Üzerinde sizin kokunuz olan her şey işe yarar. Bu yüzden böyle durumlarda her şeyi kullanmak zorundasınız. Örneğin; sırtınızda veya elinizde bulunan bir çanta veya mont gibi bir kıyafet olabilir. Bu dikkatlerini dağıtacaktır.

Eğer sığınak veya yüksek bir yer bulamazsanız, köpekle aranıza engel koymak için çitlerden, arabalardan veya çevrenizde gördüğünüz şeylerden yaralanmaya çalışın. Koşu yarışında bir köpeği asla yenemezsiniz. Yüzleşme durumunda kalırsanız, köpeğin ağzı ana silahıdır.Yetişkin köpeklerin 42 dişi vardır. Altı çift kesici dişi bulunur. Isırıkları cm2’ye 10 kg basınç uygular. Isırıp kuvvetle çekiştirdiklerinde ortaya tehlikeli durumlar çıkabilir.

AĞZINA KOLUNUZU SOKUN

Eğer saldırıyı önlemenin hiçbir yolu yoksa savunmaya geçmelisiniz. Ağzına kolunuzu sokun ki, tam olarak ısıramasın. Ceketinizi veya gömleğinizi çıkartarak, kolunuza sarın. Çünkü uzun dişlerini boyna veya kasıklara geçirmesine izin vermemelisiniz. Sarılı kolu köpekle kendiniz arasında tutmalısınız. Bu şekilde, köpeğin kolunuza odaklanmasını sağlamış olursunuz. Ancak böyle ondan korunabilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikle kolunuzu, hızlıca köpeğin ağzından çekmeyin, yoksa dişleri derinize geçer. Bu durumda dikkatini dağıtacak şeyler yapmalısınız. Örneğin, bulabilirseniz yüzüne su atın. Bu yöntemlerle vahşi bir köpek saldırısından kurtulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*