DEFİNECİLER YİNE BİR TARİHİ ESERİ KATLETTİ. İKİ BİN YILDIR GÜNÜMÜZE KADAR GELEN YAZIT, DEFİNECİLERİN KURBANI OLDU

 

 

DEFİNECİLER YİNE BİR TARİHİ ESERİ KATLETTİ.
İKİ BİN YILDIR GÜNÜMÜZE KADAR GELEN YAZIT, DEFİNECİLERİN KURBANI OLDU
Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan ve halk arasında İskender Yazıtı olarak bilinen tarihi yazıt defineciler tarafından delinerek tahrip edildi.

Defineciler tarafından bir çok tarihi ve kültürel eserler tahrip edilmeye devam ediyor.

Bu tahribata bir yenisi ise Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Gülek Yazıtı eklendi.
Defineciler, Kilikya bölgesinin sınırını belirten yazıtta “altın” bulma umuduyla tarihi yazıtı farklı yerlerinden deldi.

Halk arasında “İskender Yazıtı” olarak bilinen bu yazıt aslında İmparator Caracalla tarafından yaptırılmıştı.

Yazıta göre buranın kuzeyi Kapadokya, güneyi de Kilikya bölgesi olarak geçiyor.
Gülek Yazıtı Ana kaya kütlesinin batı eteğinde yer alan Latince olarak şöyle yazıyor: “İmparator Caesar Marcus Aurelius Antoninus sadık, mutlu, yenilmez Augustus (Caracalla) bu yolu dağları delerek yaptırdı.”
Altta yer alan iki satır Yunanca yazıtta ise Kapadokya Bölgesi ile Kilikya Bölgesi’nin sınırını belirten “Kilikya’nın Sınırı.” yazısı bulunuyor.
ROPORTAJ :
TARİH ÖĞRETMENİ VE ARAŞTIRMACI HÜSEYİN BOZFAKIOĞLU,
Roma imparatoru milattan önce 333 yılında Avrupa’da büyük bir ordu kuruyor 30.000 piyade 5 bin süvari 180 tane gemili hem karadan hem denizden Anadolu’ya giriş yapıyor
Bugünkü bizim Niğde ve Kayseri civarlarındaki yani Kapadokya bölgesini ele geçiriyor daha sonra klikya dediğimiz Çukurova bölgesini ele geçirmek için Gülek boğazına geliyor bulunduğumuz noktaya geliyor
Şu an bulunduğumuz nokta Gülek boğazının en dar noktası. buraya girdiğinde de böyle bir yazıt var yazıyı da da buraya yazmış bu gördüğünüz anıt önemli bir kültürel miras gelecek kuşaklara aktarmamız gereken sağlıklı bir şekilde aktarmamız gereken kültürel bir miras. Ama ne yazik ki define ve hazine arayıcılarının olsun buraları tahrip ettiğini gördük, delikler açmışlar. Korumamız gerekiyor, buna benzer bir çok eserler var Türkiyede sahip çıkmamız gerekiyor dedi.
ROPORTAJ :
GÜLEK MAHALLESİ MUHATARI TUNCAY SEYREK;
“Dünyanın önemli geçiş noktası olan Gülek boğazındayız şuan. Büyük İskender olarak bilinen ve Roma imparatoru Caracalla tarafından yazdırıilmış olduğu yazıta zarar verilmiş. Tarihe zarar verilmiş. Buranın kültürel miras olarak korunmasını istiyoruz. Defineciler buraya ve her yere zarar veriyorlar. Gülek kalesinede zarar verdiler. Devletimizin buraya sahip çıkmasını istiyoruz dedi.
ROPORTAJ
GÜLEK EĞİTİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞAKNI METİN SÜREN ,
“burası Çukurovayı iç anadoluya bağlayan boğaz. Milattan önce 333 yılında İran seferine buradan geçmiştir. Ve geçerken tarihe bir not bırakmak adına yazıt yaptırmıştır. Hemen arkamdaki taşa yazdırmıştır. Ancak burası belediyemiz ve kültür bakanlığımız tarafından çevre düzenlemesi yaptırılarak kültür turizmine kazandırılması gerekmektedir. Yetkililerden isteğimiz budur dedi.

Bu bölgede İmparator Caracalla’ya ait birçok eser bulunuyor ve bunlardan bazıları Adana Müzesi’nde korunuyor.
TARSUS MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ JANDARMAYA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.
Tarsus Müze Müdürlüğü defineciler tarafından tahrip edilen yazıtla ilgili olarak Jandarmaya bilgi vererek suç duyurusunda bulundu.
KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA KURULUNDAN İNCELEME
Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu uzmanları tahrip edilen tarihi eseri incelemek üzere Gülek kalesine gelerek söz konusu olayla ilgili rapor tuttu.
Okan Çalışkan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*