CUMHURBAŞKANI KABİNE TOPLANTISINDAN SONRA HALKA AÇIKLAMA YAPTI…

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Sağlık alanında yaptığımız bu yatırımların önemini ve büyüklüğünü bu salgın vesilesiyle hep birlikte bir kez daha gördük. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığı bir dönemde Türkiye en küçük bir sıkıntıya, krize, kaosa meydan vermeden hamdolsun sağlık hizmetlerini kesintisiz sürdürmüştür” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından Huber Köşkü’nde basın açıklaması yaptı.

Toplantıda ele alınan konular ve Koronavirüs ile mücadeleye dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Aziz milletim, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Az önce Kabinemizin 28. toplantısını tamamladık. Bir süredir olduğu gibi bu toplantımızda da ana gündem maddemiz Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yaptığımız ve yapacağımız çalışmalardı. Ayrıca; Suriye, Libya ve Ege’deki gelişmeler başta olmak üzere önemli güvenlik konularımızla ilgili değerlendirmelerde bulunduk.

 SURİYE REJİMİNİN İDLİB’DEKİ SALDIRGANLIĞINI ARTIRDIĞINI GÖRÜYORUZ

Dünyanın ve ülkemizin dikkatini salgınla mücadeleye vermesini fırsata çevirmek isteyen Suriye rejiminin İdlib’deki saldırganlığını artırdığını görüyoruz. Türkiye Rusya ile vardığı 5 Mart Mutabakatı’na bağlılığını korumakla birlikte rejimin saldırganlığına da geçit vermeyecektir. Ateşkesi ve mutabakatın diğer şartlarını ihlal eden rejim, böyle devam etmesi hâlinde çok ağır kayıplarla bunun bedelini ödeyecektir. Aynı şekilde İdlib’deki ateşkes iklimini bozmak için provokatif eylemler düzenleyen karanlık örgütlere de müsamaha göstermeyeceğiz.

Türkiye gücünü uluslararası hukuktan ve kendi çıkarlarını koruma iradesinden alan kararlı duruşuyla Akdeniz’deki tüm oyunları da bozmayı sürdürecektir. Libya ile imzaladığımız Akdeniz’deki Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Mutabakat Muhtırası’ndan kaynaklanan rahatsızlığın hâlâ sürdüğü anlaşılıyor. Hâlbuki bu muhtıra Birleşmiş Milletlere de bildirilmiş ve böylece süreç tamamlanmıştır. Sığınmacılara karşı insanlık dışı tavırlarını sürdüren ülkelerin bu hukuksuz ve vicdansız eylemlerinden bir an önce vazgeçmelerini bekliyoruz.

Meşru Libya Hükûmeti’nin sahada son dönemde elde ettiği kazanımlar ise bu ülkede darbeci Hafter’in gerçek yüzünün daha iyi görülmeye başlandığının işaretidir. Buradan uluslararası kamuoyunu bir kez daha darbeci Hafter’e karşı ülkenin meşru yönetimine destek vermeye davet ediyoruz.

“SINIRLARIMIZ İÇİNDE VE DIŞINDA TERÖR ÖRGÜTÜNE NEFES ALDIRMAMAKTA KARARLIYIZ”

Diğer yandan bölücü örgütün ülkemizin salgın hastalıkla mücadele döneminde dahi eylem teşebbüslerine ara vermemesi, terörizmin çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütüne nefes aldırmamakta, her fırsatta başını ezmekte kararlıyız. Bu doğrultuda yürüttüğümüz operasyonlarla son iki haftada toplam 38 teröristi etkisiz hale getirdik. Türkiye’nin iç ve dış güvenliği ile ilgili çalışmalarımızı kesintisiz ve tavizsiz bir şekilde sürdürüyoruz.

“ÜLKEMİZİN HİÇBİR YERİNDE HERHANGİ BİR ÜRÜNÜN YETERSİZLİĞİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Aziz milletim, Türkiye Koronavirüs salgınıyla mücadelesini dört ana başlık etrafında hayata geçirmektedir. Bunlardan birincisi; insanlarımız arasındaki fiziki mesafeyi sağlamaktır. Okulların ve 212 bin işletmenin tatil edilmesinden, şehirlerarası ulaşımın sınırlandırılmasına ve sokağa çıkma yasaklarına kadar tüm tedbirler bu amaca yöneliktir.

İkincisi; sağlık sisteminin kesintisiz işlemesini temindir. Hamdolsun bu hususta da hasta yatağı, yoğun bakım yatağı, solunum cihazı gibi kritik konular başta olmak üzere her alanda çok iyi seviyedeyiz.

Üçüncüsü, gıda ve temizlik gibi temel hizmet alanlarında üretim, tedarik ve perakende zincirinin aksamamasıdır. İstisnai birtakım görüntüler dışında bu konuda da sıkıntımız bulunmuyor. Ülkemizin hiçbir yerinde herhangi bir ürünün eksikliği, yokluğu, yetersizliği söz konusu değildir.

Dördüncüsü de; kamu düzeninin bozulmamasıdır. Polisimiz, bekçimiz, jandarmamız tüm unsurlarıyla kamu düzeninin sağlanması yanında Vefa Sosyal Destek Gruplarına da katkı vermek suretiyle fedakârca görevlerini yürütüyor. Bugüne kadar 3 milyonu aşkın vatandaşımıza Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla hizmet verilmiştir. Yaklaşık 1 milyon 65 yaş üstü vatandaşımıza da kolonya ve maske dağıtımı yapılmıştır.

Hamdolsun salgının başladığı günden beri ülkemizde kayda değer bir kamu düzeni sorunu yaşanmadı. Salgının yayılmasını engellemek için hâlen 239 mahalle, köy veya belde düzeyinde yerleşim yeri de karantina altında tutulmaktadır.

“KORONAVİRÜS SALGINININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ALDIĞIMIZ TEDBİRLERİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADIK”

Aziz milletim, Koronavirüs salgınının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık. Test sayımızı günde 40 bin düzeyine çıkardık. Test vaka oranımız azalıyor. İyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor. Buna karşılık yoğun bakımda ve solunum cihazına bağlı olan hastalarımız ile vefat eden hasta sayımız aynı düzeyde devam ediyor. İnşallah yakında onların da azalışına şahit olacağız. Bu hususlarla ilgili gelişmeler Sağlık Bakanlığımız tarafından her akşam kamuoyuyla paylaşılıyor. Hastanelerimizde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıyor, sağlık personelimiz canla başla görevlerini yürütüyor. Bu vesileyle tüm sağlık personelimize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Ücretsiz maske dağıtımımız PTT ve eczaneler üzerinden sürüyor. Maskeden tuluma, ilaçtan solunum cihazına kadar hiçbir konuda eksiğimiz veya riskimiz bulunmuyor. Yoğun bakım solunum cihazlarının üretimi konusundaki çalışmalarımız başarıyla neticelendi. Kolları sıvadığımız tarihten 14 gün sonra bu cihazların üretimine başladık, Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin cihazı üretmiş olacağız. Yoğun bakım solunum cihazlarının teknoloji girişimini gerçekleştiren Biosis’e mühendisleriyle, teknisyenleriyle, tüm çalışanlarıyla bu sürece katkı veren Baykar Makine ve Aselsan’a, seri üretimi yapan Arçelik’e yine şahsım milletim adına teşekkür ediyorum.

Değerli dostlar, aziz milletim; bu başarı her fırsatta altını çizdiğimiz millî teknoloji hamlesinin somut bir örneğidir ve bugün itibariyle 100 tane solunum cihazını teslim aldık. Savunma sanayiinde gerçekleştirdiğimiz büyük atılımı tıbbi cihaz ve ilaç başta olmak üzere kritik tüm alanlarda sürdüreceğiz. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz da geliştirdiği mekanik solunum cihazıyla bu yarıştaki yerini almıştır. Millî Eğitim Bakanlığımız da prototip seviyesinde bir cihaz geliştirmeyi başardı. Bu gayretleri de takdirle karşılıyoruz.

Diğer taraftan elimizde epeyce bir stoku bulunan ve hastalığa erken müdahalede kullanılan kritik ilaçların üretimine yerli firmalarımız da başladı. Bu konudaki araştırma, geliştirme, ruhsatlandırma ve üretim süreçlerini yakından takip ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*