C VİTAMİNİNİN “EFENDİSİ” ÇİLEK…

 

ÇİLEKTE YOĞUN HASAT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Koronavirüs salgınına karşı bilim insanları bağışıklığın güçlü tutulması için öncelikle C vitamini ağırlıklı beslenmeyi önerirken; Türkiye’nin çilek deposu Mersin’in Silifke İlçesinin Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Özmen, yoğun hasat dönemine girildiğini bildirdi.

SİLİFKE / Dünyanın bir numaralı gündemi olan koronavirüs salgınının binlerce can aldığı şu günlerde bilim insanları salgına karşı bağışıklığı güçlü tutmayı ve bunun için de bol miktarda C vitamini tüketilmesini önerirken, bu vitaminin bir numaralı kaynağı olan çileğin deposu konumundaki Mersin’in Silifke ilçesinde yoğun hasat dönemi Nisan ayı ile birlikte başlıyor.

Silifke Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Özmen, bütün Dünya’ya yayılan Covid-19 virüsüne karşı uzmanlar tarafından önerilen tedbirlerin başında “Dengeli ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmak” olduğunu hatırlatarak, bu meyvenin en yoğun üretim merkezinin ise Silifke olduğunu bildirdi.

ÇİLEĞİN YÜZDE 35-40’I SİLİFKE’DEN

Başkan Özmen, Türkiye’nin toplam çilek üretiminin yüzde 35 – 40’ının gerçekleştiği Silifke’de üreticilerin her koşulda üretmeye devam ettiğini vurguladı.

ÇİLEK TÜKETMENİN TAM ZAMANI

Çilek meyvesinin hasadının Aralık ayında başlayıp Haziran ayında sona ermekle birlikte yoğun hasadın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yapıldığını ifade eden Mehmet Özmen, yoğun hasat dönemine girildiği şu günlerde çilek tüketmenin tam zamanı olduğunun bilgisini verdi.

Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor süreçten bir an önce kurtularak normal hayatın başlaması temennisinde bulunan Başkan Özmen, bu süreçte uzmanların önerilerine uyup bol bol C vitamini özellikle de çilek tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Silifkeli çilek üreticilerinin her koşulda tedbirlerini almak koşuluyla üretimini sürdürdüklerini belirten Özmen,” Üreticilerimiz tüm halkımızın gıda ihtiyacını sağlamak için  bütün özverisi ile hijyen kurallarına uyarak canla başla üretimine devam etmektedir ve imkanlar el verdiği sürece devam edecektir. Halkımız hiç endişe etmesin herkese yetecek kadar çileğimiz var” diye konuştu.

C VİTAMİNİNDEN DAHA FAZLASI

Bu arada, uzmanların bilimsel verilerine dayanarak yaptığı açıklamalara göre çilek; C vitamininin bir numaralı kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda bol miktarda kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok diğer değerli besin bileşenini içeriyor. İyi bir folik asit ve mangan kaynağı da olan çilek, yüksek oranda içerdiği lif ile de ayrı bir değere sahip. lifli gıdalar ise sindirim sistemi hastalıklarından koruyor ve koronavirüsün ilk sıradaki risk faktörleri arasında bulunan kalp hastalıklarına karşı da önemli bir kalkan görevi üstleniyor.

 
Değerli Basın Mensuplarımız
Ekteki haberimizi değerlendirmenizi umut eder, saygılarımızı sunarız.
 
Silifke Çilek Üreticileri Birliği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*