BÜYÜKŞEHİR FIRTINANIN YARALARINI SARIYOR

BÜYÜKŞEHİR FIRTINANIN YARALARINI SARIYOR

YAŞANAN FIRTINANIN ARDINDAN KENTTE HAYAT NORMALE DÖNDÜ

Mersin’de iki gün boyunca etkili olan kuvvetli fırtına ve sağanak yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Salı günü akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan fırtınanın ardından kentte hayat normale dönmeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, geçtiğimiz günlerde etkili olan kuvvetli fırtına ve sağanak yağış dolayısıyla zarar gören bölgelerde temizlik, bakım ve onarım çalışmalarına başladı. Sabahın erken saatlerinde temizliğe başlayan ekipler, çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor.

Ekipler en kısa sürede Mersin’i eski haline getirmek amacıyla çalışmalara devam ediyorlar. Özellikle Babil Kavşağı ile Suphi Öner Öğretmenevi arasındaki bölgenin büyük zarar görmesi nedeniyle, çalışmalarını o noktalarda yoğunlaştıran ekipler, denizden sahil şeridine gelen ağaç parçalarını ve çöpleri hummalı bir şekilde temizliyor. Temizliğin yaklaşık 1 hafta süreceği tahmin ediliyor.

İş makinası, kamyon, pick-up, kovalı ve traktör gibi araçlarla sürdürülen temizlik çalışmaları kapsamında, sahil çöplerden arındırılıyor. Vakumlu yol süpürme araçları ile şehri temizleyen ekipler, kentte hayatı normale döndürmek için çaba sarf ediyor.

Fırtına ve sağanak yağıştan zarar gören bölgelerde, devrilen ağaçları düzeltip, yıkılanları kesip fidanlığa götüren ve sahil şeridindeki çamurları sıyırarak, çimleri yıkayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gerekli noktalarda da yıkama çalışmaları yapıyor.

Mersin merkezde yoğunlaşan çalışmalar ile bozulan yolların bakım ve onarımı ile kaldırım çalışmaları da yapılıyor. Şehirdeki zarar bayrak ve afişleri düzelten ekipler, tehlike arz eden tabelalara karşı da önlem alıyor. İndirilmesi gereken tabelaların sökümünü gerçekleştirerek, bazılarını da daha sağlam hale getiriyorlar.

Ayrıca zarar gören kent mobilyaları, oyun grupları ve korkulukların da tamir ve tadilatları gerçekleştirilmeye başlandı.

Özgen: “Belediye’nin çalışmasını takdir ediyorum”

Büyükşehir Belediyesi tarafından sahilde sürdürülen temizlik çalışmalarını takdir ettiğini belirten Ali İhsan Özgen  “Çok iyi yapıyorlar, sahili temizliyorlar. Neticede bu Allah’ın bir afetti. Önceden en kadar hazırlanırsanız hazırlanın, gene de her şeyi tam halletmek mümkün değil. En azından uğraşıyorlar. Belediye’nin çalışmasını takdir ediyorum ve Başkanımıza Allah kolaylık versin diyorum. Allah işini gücünü yolunda etsin. Yeni seçimi de kazanmasını diliyorum” dedi.

Emekli Öğretim Üyesi Hasbi Yılmaz da “Yaşanan afetten dolayı sahilde çöp yığınları çok birikmiş. Belediye ekipleri yoğun bir şekilde çalışıyor. En az 100’e yakın ekip var ve sağlıklı bir şekilde çalışıyorlar. Vatandaşa iyi hizmet verebilmek için ellerinden gelen her türlü gayreti sarf ediyorlar. Sayın Kocamaz’ı kutluyorum ve teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tuncer: “Bizim katkımız takdir etmek”

İç Hastalıkları Doktoru Emekli Doktor Mehmet Şükrü Tuncer ise başlayan çalışmaların çok güzel olduğunu dile getirerek, “Bu çalışmalar vatandaşın ve memleketin hayrına. Tabi ki bizim herhangi bir katkımız olmamasına rağmen, katkımız takdir etmek. Bu felaket doğal bir olaydır. Ama altyapısı herhalde daha mükemmel olsaydı bu kadar olmazdı. Ama buna rağmen başka yerlerden daha iyi bir durumdayız ki daha büyük felaketler olmadı. Belediye’de çalışanlarımıza Allah kuvvet verdin. Onları takdir etmek, onlara destek olmak, vatandaşlık görevimiz. Mersinimize sahip çıkalım. Çünkü Mersin hakikaten çok güzel bir yer. Ben Amerika’da ve New York’ta okudum. Kolombiya Üniversite Hastanesi’nde ihtisas yaptım. Rusya dâhil, Çin dâhil Avrupa’nın birçok memleketlerini gezdim. Benim memleketim gibi güzel bir memleket yok.  Zannetmeyin bütün Akdeniz sahilleri böyle. Ne Fransa’da, ne İspanya’da, ne Libya’da, hiçbir yerde Akdeniz sahilleri bu sahil kadar güzel değil. Koylarıyla, ormanlarıyla, ağaçlarıyla, sahilleriyle biz memleketimize sahip çıkalım. Politik düşüncelerimiz ne olursa olsun, öce vatan” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*