Bakan Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı Şantiyesinde İncelemelerde Bulundu

Bakan Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı Şantiyesinde İncelemelerde Bulundu

06.07.2020

Bir dizi programlara katılmak ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, temasları kapsamında ilk olarak Mersin’de Çukurova Bölgesel Havalimanı Şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu’na incelemeleri sırasında Vali Ali İhsan Su ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın yanı sıra; Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, il protokolü üyeleri, STK temsilcileri ile yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

Havalimanı Terminal apronu üzerindeki incelemelerinin  ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, Mersin genelinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaları yerinde incelediklerini belirterek; “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde,  24 olan havalimanı sayısını 56’ya çıkardık. Yolcu sayısını 30 milyonlardan 110 milyonların üzerine çıkardık. Hava yolu, halkın yolu oldu.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında Çukurova’ya yakışacak bir havalimanı için çalıştıklarını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çukurova bölgesine, saygıdeğer vatandaşlarımıza, milletimize yakışır bir havalimanı yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bütün çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu an pist çalışmasının üzerindeyiz. İnşallah yılsonuna kadar bütün altyapı çalışmalarımızı tamamlayacağız. Yine havalimanı bağlantı yollarıyla ilgili çalışmalar da hızlı bir şekilde devam ediyor. Önümüzdeki yılın başlarında havalimanı yol bağlantılarını da bitirmiş olacağız.” dedi.

Konuşmasının devamında Mersin ve Adanalılara yakışır bir havalimanı yapmak çabası içerisinde olduklarını sözlerine ekleyen Bakan Karaismailoğlu; “Üstyapıyla ilgili de projelerimizi tamamladık. İlk aşamada, birinci etapta 8 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanı terminali projelerini tamamladık. Devamında da 12 milyon yolcuya hizmet edebilecek kapasitede bir havalimanı projelendirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde ihalesini yapıp bu yıl içerisinde inşaatına başlayıp en geç 2 yıl içerisinde de inşaatını tamamlama hedefi içerisindeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Çukurova’nın özlemle beklediği bu hizmetin bir an önce vatandaşlarımıza sunmak için projenin takipçisi olacaklarını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Havalimanını önümüzdeki 2 yıl içerisinde faaliyete alacağız ve Çukurova Bölgesel Havalimanı bu bölgeye hizmet verecek. Burayı sadece Çukurova’nın bir hava yolu olarak düşünmeyelim. Burası OSB, sanayi, deniz, liman, turizm ve tarım gibi bütün sektörlere hizmet edecek. Çok değerli bir yatırım olacak. Buraya yaptığımız yatırımın dönüşünü katbekat kısa zamanda alacağımızın temennisi içerisindeyiz. Planımızı ve hazırlığımızı o şekilde yaptık.” dedi.

Bir basın mensubunun piste ilk uçağın ne zaman ineceği yönündeki sorusuna cevap veren Bakan Karaismailoğlu; “Gerekli altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Bütün çalışmalarımız, planlarımız, önümüzdeki 2 yıl içerisinde piste ilk uçağın inmesi yönünde.” ifadelerini kullandı.

Çukurova Bölgesel Havalimanı Şantiyesinde incelemelerini tamamlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimizde gerçekleştireceği diğer ziyaretlerine katılmak üzere buradan ayrıldı. 05.07.2020

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*